Maseczki ochronne dla mieszkańców

bs

publikacja 10.04.2020 14:50

Ich zakup zadeklarowały władze niektórych miast i gmin. W ich produkcję i dystrybucję włączają się wolontariusze.

Maseczki ochronne dla mieszkańców Od 16 kwietnia nie będziemy mogli wyjść na ulicę bez zasłoniętych ust i nosa. Roman Koszowski /Foto Gość

Obowiązek noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych wprowadził 9 kwietnia minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Zarządzenie to będzie obowiązywało od czwartku 16 kwietnia. Bez zasłoniętych ust i nosa nie będziemy mogli wyjść na ulicę, zrobić zakupów czy załatwić innych pilnych spraw. Zamiast maseczki, możemy np. użyć szala lub apaszki. Za niestosowanie się do tego nakazu, grozić będą mandaty.

Niektóre z miast na terenie diecezji tarnowskiej zadeklarowały zakup maseczek dla mieszkańców. Pierwsza partia maseczek zamówionych przez Miasto Tarnów dociera właśnie do seniorów, ale z deklaracji prezydenta Romana Ciepieli wynika, że docelowo trafią do wszystkich mieszkańców. Zdarza się, że w dystrybucję maseczek włączają się wolontariusze, którzy maseczki wielokrotnego użytku z instrukcją ich stosowania wrzucają seniorom powyżej 70. roku życia do skrzynek pocztowych.

Decyzję o zakupie maseczek wielokrotnego użytku dla mieszkańców gminy Czarna podjął także wójt Józef Chudy. Trafią do wszystkich gospodarstw domowych na tym terenie. Zamówionych zostało 17 tysięcy sztuk maseczek, pakowanych w pakiety po 5 sztuk. Jeden pakiet będzie przypadał na jedno gospodarstwo domowe. Pakiety od 15 kwietnia będą rozprowadzane przez strażaków ochotników.

Jak informuje diecezjalne radio RDN maseczki trafią także do każdego mieszkańca gminy Krynica. Powstają na miejscu. Ich produkcję koordynuje Julia-Dubec-Dudycz, dyrektor Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju. Materiał został zakupiony ze zbiórki przeprowadzonej wśród krynickich samorządowców.

- Dostaliśmy dwie wielkie bele odpowiedniego materiału, zgodnie z instrukcją tniemy go na wielkość maseczek. Przygotowanych do tego jest pięciu naszych pracowników i cztery wolontariuszki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jesteśmy bardzo otwarci na osoby, które przyłączą się do szycia, bo tego jest naprawdę bardzo dużo. Jeżeli ktoś taki się znajdzie, to podeślemy materiał, nici, gumki, wzór, wszystko porozwozimy do osób chętnych – mówi radiu RDN Julia-Dubec-Dudycz.

Pięć tysięcy maseczek uszytych własnoręcznie przez mieszkanki Orawy i panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Lipnicy Wielkiej trafi także do mieszkańców gminy Lipnica Wielka. W ich dystrybucji pomagają strażacy z OSP z tego terenu.

W maseczki ochronne wielokrotnego użytku zaopatrują sądeckich seniorów prezydent miasta, radni i przewodniczący zarządów osiedli.

Wstępną deklarację zakupu maseczek dla mieszkańców złożył mielecki magistrat.