Kościoły fizycznie puste, ale wypełnione tęsknotą, miłością i pragnieniem Chrystusa

informacja prasowa

publikacja 13.04.2020 09:20

Zobaczcie, jak wyglądały święte dni w sądeckiej bazylice.

Kościoły fizycznie puste, ale wypełnione tęsknotą, miłością i pragnieniem Chrystusa Mimo tego, że kościoły fizycznie w tych dniach były puste, nie było w nich naszych wiernych, były przepełnione tęsknotą, miłością i pragnieniem Chrystusa, pragnieniem Pana Boga - podkreśla ks. prał Jerzy Jurkiewicz, proboszcz parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu. fot. ks. Łukasz Bochenek

Myślę, że ten czas, który przeżywamy, sprawia, że Triduum i święta Zmartwychwstania Pańskiego mają taką szczególną wymowę. Kościoły były bez wiernych w czasie celebracji Triduum Paschalnego, co wymagało od naszych wiernych większego zaangażowania w przeżycie tych dni, tych wielkich tajemnic naszej wiary, aby zmobilizować domowników do uczestnictwa w transmisji, do modlitwy. Myślę, że w tych dniach w domach naszych wiernych było bardzo wiele takiego czasu przeznaczonego na refleksję. Wszystkie nabożeństwa transmitowaliśmy tak przez tnternet poprzez naszą stronę parafialną, jak i RTK Regionalną Telewizje Kablową w Nowym Sączu - mówi ks. prałat Jerzy Jurkiewicz, proboszcz parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu.

Kościoły fizycznie puste, ale wypełnione tęsknotą, miłością i pragnieniem Chrystusa   Nabożeństwa i Msze św. z bazyliki św. Małgorzaty są transmitowane. To kanał duchowej łączności z kościołem wiernych także z Chin czy Włoch. fot. ks. Łukasz Bochenek

Jak bardzo transmisje Mszy św. są potrzebne, świadczą choćby maile, które przesyłają wierni na adres parafii. Wynika z nich, że z bazyliką św. Małgorzaty w Nowym Sączu łączą się duchowo nie tylko parafianie. Z tego rodzaju łączności korzysta już od dwóch lat pan Maciej z Chin, gdzie mieszka, i za transmisje dziękuje. Za pośrednictwem transmisji internetowej przeżywał czas Triduum i świąt także pan Jan z Udine  we Włoszech.

- Mimo tego, że kościoły fizycznie w tych dniach były puste, nie było w nich naszych wiernych, były jednak przepełnione tęsknotą, miłością i pragnieniem Chrystusa, pragnieniem Pana Boga. Wiele takich słów kierowali do nas nasi parafianie i wyrażali to w życzeniach - podkreśla ks. prał. Jerzy Jurkiewicz.

- Mówimy, że przypadki są tylko w gramatyce. W życiu przypadków nie ma. Myślę, że w tej rzeczywistości, w której jesteśmy, te święta Zmartwychwstania dają namacalną nadzieję, bo wiara to jest ufność, którą nam Pan Bóg daje poprzez swoje zmartwychwstanie, że to jutro przyjdzie i to jutro będzie lepsze. Zawsze ostatnie słowo ma Pan Bóg i ufamy w to, że  przyjdzie ze swoim słowem, z wybawieniem z tej sytuacji, którą przeżywamy. Obyśmy tylko nie stracili cierpliwości i do końca Mu zaufali - dodaje kapłan.

Posłuchaj ks. prał. Jerzego Jurkiewicza:

Ks. prał. Jerzy Jurkiewicz mówi o Triduum Paschalnym i święcie Zmartwychwstania Pańskiego w sądeckiej bazylice.

Zobaczcie, jak wyglądały święte dni w sądeckiej bazylice. Zostały udokumentowane na zdjęciach w galerii poniżej. Tegoroczne Triduum Paschalne i święta Zmartwychwstania Pańskiego zapamiętamy na zawsze.