Najstarsza chrzcielnica w Polsce?

ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 14.04.2020 11:00

Takiej chrzcielnicy nie ma Gniezno, ani żadna inna katedra w Polsce.

Najstarsza chrzcielnica w Polsce? Chrzcielnica w kościele w Szczepanowie. ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Moim zdaniem to najstarsza chrzcielnica w Polsce, a już na pewno w naszym regionie. Została wykonana z piaskowca ciężkowickiego i ozdobiona ówczesnymi ornamentami, co świadczy o znajomości sztuki rzeźbiarskiej, o kunszcie wykonawcy i związkach z najlepszą sztuką Zachodu tamtego czasu - mówi Andrzej Tekielak, specjalista konserwator, który w 2015 roku badał i odnawiał szczepanowską chrzcielnicę.

Przez wiele lat romańska chrzcielnica w kościele w Szczepanowie, sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika, stała skromnie w przedsionku świątyni służąc wiernym jako kropielnica.

- Kiedy obejmowałem parafię, otrzymałem zadanie, żeby gruntownie odnowić kościół, który jest sanktuarium pochodzącego ze Szczepanowa patrona Polski. Do parafii przyjechała komisja konserwatorów, żeby ocenić, które prace należy wykonać na początku. W czasie obchodu zauważono, że mamy w kościele niezwykły skarb, którym jest romańska chrzcielnica kamienna - opowiada ks. prał. Władysław Pasiut, kustosz sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie.   

Zabytek od razu został przeniesiony do dawnej kaplicy św. Rozalii, która była pierwotnie kruchtą gotyckiego kościoła fundacji Jana Długosza. W 2016 roku kamienna chrzcielnica została gruntownie odnowiona.

Najstarsza chrzcielnica w Polsce?   Wydany w 2016 roku album "Parafialny Jordan. Chrzcielnice diecezji tarnowskiej" prezentuje jego pomysłodawca ks. dr. hab Jan Bartoszek. Album można próbować obecnie kupić przez internet. ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Cztery lata temu odbyła się w WSD w Tarnowie konferencja, w czasie której został zaprezentowany, wydany staraniem ks. dr. hab. Jana Bartoszka, przy współpracy samorządów z terenu diecezji niezwykły album prezentujący chrzcielnice w kościołach diecezji tarnowskiej.