Święty Anioł rozdaje odpusty w Pilźnie i Lipiniach przez cały rok

bs, karmelici.pl

publikacja 07.05.2020 19:50

To on stoi u fundamentów zakonu karmelitańskiego. 800 lat temu zgiął śmiercią męczeńską.

Święty Anioł rozdaje odpusty w Pilźnie i Lipiniach przez cały rok - Ze wspomnieniem św. Anioła, którego 800. rocznicę męczeńskiej śmierci w tym roku obchodzimy, związana jest tradycja błogosławieństwa witek wierzbowych zachowana w karmelitańskich klasztorach - mówi o. Roman Tupaj, przeor i proboszcz parafii Lipiny k. Pilzna. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Tradycyjnie 5 maja w kościołach klasztornych ojców karmelitów w Pilźnie i w pobliskich Lipinach podczas wszystkich Mszy św. odbyło się błogosławieństwo gałązek wierzbowych. - Tradycja ta nawiązuje do św. Anioła, którego 800. rocznicę męczeńskiej śmierci w tym roku obchodzimy. Wierzbowe witki są zwiastunami wiosny. Symbolicznie odnoszą się do postaci tego świętego, jednego z pierwszych karmelitów, który przyczynił się do zatwierdzenia przez papieża zakonu karmelitańskiego i jego rozpowszechnienia po całej Europie - mówi o. Roman Tupaj, przeor i proboszcz parafii Lipiny k. Pilzna.

Święty Anioł rozdaje odpusty w Pilźnie i Lipiniach przez cały rok   Wierzbowe witki, które błogosławi się w karmelitańskich kościołach 5 maja, symbolicznie odnoszą się do postaci św. Anioła. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Decyzją generała zakonu karmelitańskiego, od 5 maja 2020 r. do 5 maja 2021 r. obchodzony będzie w nim rok jubileuszowy 800. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Anioła z Sycylii. Z tej racji Stolica Apostolska udzieliła wszystkim, którzy w tym roku będą uczestniczyli w Mszach św. w karmelitańskich kościołach i kaplicach, możliwości uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. Na terenie diecezji tarnowskiej klasztory karmelitańskie znajdują się właśnie w Pilźnie i w Lipinach.

Święty Anioł rozdaje odpusty w Pilźnie i Lipiniach przez cały rok   Odpust przez cały rok można uzyskać podczas każdej Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pilźnie i w kaplicy klasztoru ojców karmelitów w Lipinach (zdjęcie archiwalne). Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Święty Anioł urodził się w 1185 r. w Ziemi Świętej. Tradycja mówi, że miał brata bliźniaka, a sama Maryja w wizji zapowiedziała rodzicom narodzenie braci, nakazując nadać im imiona Anioła i Jana. Ponoć mając kilka lat, z racji przedwczesnej śmierci rodziców, zostali umieszczeni w klasztorze św. Anny przy Bramie Złotej, który - według tradycji - był domem rodzinnym Najświętszej Maryi Panny. Tam chłopcy nabyli znajomości języków greckiego, syryjskiego i łacińskiego.

Mając zaledwie 18 lat, po przystąpieniu do życia pustelniczego wśród braci z góry Karmel, Anioł wraz z bratem Janem złożyli śluby. Po przyjęciu święceń kapłańskich i kilku latach życia zakonnego na pustyni Anioł został wysłany z misją przepowiadania do Aleksandrii w Egipcie. Przed wyruszeniem w drogę miał wizję Chrystusa, który nakazał mu wyruszyć z misją ewangelizacyjną na Sycylię i jednocześnie zapowiedział mu męczeńską śmierć.

Anioł posłuszny temu dotarł przez Egipt najpierw do Civitavecchia, a potem do Rzymu. To tam, u papieża Honoriusza III, miało dojść do rzekomego spotkania św. Anioła, św. Franciszka i św. Dominika. Wszyscy trzej od niego otrzymali zatwierdzenie reguł.

Karmelita zasłynął wtedy także z kazań w bazylice św. Jana na Lateranie. Doceniony w swoim charyzmacie kaznodziei został wysłany na Sycylię przeciw katarom i z nadzieją nawrócenia także Żydów. Przepowiadając w sycylijskim mieście Licata, spotkał się z gniewem heretyckiego rycerza Berengariusza, któremu publicznie wypominał kazirodztwo z siostrą Małgorzatą. Ten w szale zaatakował św. Anioła podczas przepowiadania przy kościele Świętych Filipa i Jakuba i zadał mu pięć ran. Ranny Anioł zmarł cztery dni później - 5 maja 1220 r. - publicznie wybaczając Berengariuszowi.

Sława cudów dokonywanych przez Anioła już w Ziemi Świętej, przed przybyciem do Europy, później w Rzymie i na Sycylii, a także skuteczność jego przepowiadania wzbudziły cześć dla niego. Męczeństwo zaowocowało jego kultem od razu po śmierci, a św. Anioł "odwdzięczył się" licznymi cudami przy swoim grobie.

Święty Anioł rozdaje odpusty w Pilźnie i Lipiniach przez cały rok   karmelici.pl

Jedną z ciekawostek związanych ze św. Aniołem jest fakt-legenda, że w miejscu jego męczeństwa i pochówku wytrysnęły woda i olej. Dało to zwyczaj błogosławienia oleju św. Anioła albo wody św. Anioła, który był praktykowany w klasztorach karmelitańskich także w Polsce przedrozbiorowej. W Lipinach i Pilźnie z kolei błogosławi się gałązki wierzbowe.

Święty Anioł jest symbolem odradzania wiary, ale także stawania w jej obronie, która zaprowadziła go do męczeńskiej śmierci. Jest wciąż żywym przykładem i patronem apostolskiej gorliwości.