Ofiara - najbardziej niemodne słowo wraca do łask

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 10.05.2020 13:10

W szczepanowskim sanktuarium św. Stanisława kończy się tygodniowy odpust ku czci patrona Polski.

Ofiara - najbardziej niemodne słowo wraca do łask W Szczepanowie świętowano ostatni dzień tygodniowego odpustu. ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

W niedzielę 10 maja w Szczepanowie świętowano ostatni dzień tygodniowego odpustu pod hasłem: „Święty Stanisław - gorliwy czciciel Eucharystii”. Kaznodzieją w ostatnim dniu odpustu, jak również przewodniczącym uroczystej Sumy, był ks. prof. Janusz Królikowski, dziekan Wydziału Teologicznego UPJPII w Krakowie Sekcja w Tarnowie.

- Podczas obrzędów związanych ze święceniami kapłańskimi neoprezbiter otrzymuje kielich i patenę, i słyszy słowa: „Naśladuj to, co będziesz czynił”. Kryje się w nich wezwanie do życia na sposób Eucharystii, ofiary Chrystusa, który daje swoje życie za zbawienie świata. Ksiądz jest zaproszony, by droga Jezusa stała się jego aż po ofiarę z życia - mówił ks. prof. Królikowski.

- Ofiara to dziś niemodne słowo - mówił ks. prof. Janusz Królikowski.   - Ofiara to dziś niemodne słowo - mówił ks. prof. Janusz Królikowski.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Kaznodzieja przypomniał, że św. Stanisław w najwyższym stopniu wypełnił wezwanie do naśladowania Chrystusa. - Jak podają źródła historyczne, zginął podczas sprawowania Mszy św. Kiedy Jezus dawał swoje Ciało i Krew, on przelał własną jako odpowiedź na wezwanie do naśladowania Pana - tłumaczył kapłan.

Naśladuj to, co będziesz sprawował - każdy ochrzczony jest wezwany do składania na ołtarzu duchowych ofiar złączonych z ofiarą Jezusa.   Naśladuj to, co będziesz sprawował - każdy ochrzczony jest wezwany do składania na ołtarzu duchowych ofiar złączonych z ofiarą Jezusa.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Każdy ochrzczony otrzymał udział w kapłaństwie Chrystusa. - Narodziliśmy się z krzyża, z ofiary Jezusa i mamy udział w Jego ofierze poprzez nasze duchowe ofiary, które powinniśmy składać Bogu jako nasz dar. Dzisiaj słowo „ofiara” nie pociąga, więcej mówi się w Kościele o radości, bliskości, czułości. Tymczasem obecna sytuacja związana z epidemią wydobywa na światło dzienne ofiarę jako sposób życia, kiedy musimy zrezygnować z naszych planów, marzeń, przedsięwzięć. To wszystko, co trudne i bolesne w naszym życiu, a także wszelkie wyrzeczenia i poświęcenia możemy i powinniśmy oddać Bogu jako naszą ofiarę złączoną z ofiarą Jezusa w czasie każdej Mszy św. - zachęcał obecnych na Eucharystii w szczepanowskiej bazylice i łączących się przez transmisję internetowo-telewizyjną świeckich ks. prof. Królikowski.