Jodłowa chciała pójść do Wadowic, a idzie do Rzymu

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 17.05.2020 16:40

Pielgrzymka i 100 godzin nieustannej modlitwy różańcowej to dar tej parafii dla Jana Pawła II w 100. rocznicę jego urodzin.

Jodłowa chciała pójść do Wadowic, a idzie do Rzymu Pielgrzymka z różańcem w ręku to inicjatywa ks. Jana Maciuszka (z lewej), ale włączyli się w nią także pozostali księża z proboszczem miejsca ks. Zenonem Tomasiakiem (z prawej) na czele. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

W czwartek 14 maja podczas wieczornej Mszy św. w jodłowskiej parafii rozpoczęło się 100-godzinne nabożeństwo, podczas którego ludzie modlą się nieustannie dzień i noc na różańcu. W modlitwę włączyły się często całe rodziny i nie tylko z jodłowskiej parafii. - Ponad 500 osób modli się na różańcu, rozważając wszystkie jego części - mówi ks. Zenon Tomasiak, kustosz jodłowskiego sanktuarium i proboszcz miejscowej parafii.

- Ponadto w naszej parafii trwa symboliczne pielgrzymowanie z różańcem w ręku. Postanowiliśmy, że pójdziemy do Wadowic, miejsca narodzin wielkiego rodaka, ale kiedy wczoraj zliczyliśmy kilometry pokonane do tej pory przez naszych parafian, okazało się, że już ich jest 1254, więc pielgrzymujemy dalej i idziemy do Rzymu, na plac św. Piotra. Z Jodłowej do Rzymu jest 1707 km, a więc przed nami jeszcze 453 km. Tylko tyle nam brakuje, by przemierzyć je do jutrzejszego Apelu, podczas którego podsumujemy nasze pielgrzymowanie z różańcem w ręku i zakończymy 100-godzinne nabożeństwo różańcowe - wyjaśnia proboszcz.

Jak wygląda symboliczne pielgrzymowanie z Jodłowej do Rzymu? Kapłani wyznaczyli na terenie parafii 6 miejsc stacyjnych, gdzie trzeba dojść pieszo rodzinnie bądź indywidualnie, na miejscu wpisać przebyte kilometry, zabrać obrazek z modlitwą do św. Jana Pawła II, żółtą flagę papieską i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Na pielgrzymów czeka też coś słodkiego. Opiekunem i inicjatorem pielgrzymki z różańcem w ręku jest ks. Jan Maciuszek.

Jodłowa chciała pójść do Wadowic, a idzie do Rzymu   W każdym z miejsc stacyjnych czekają na pielgrzymów obrazki z modlitwą do św. Jana Pawła II, chorągiewki papieskie i coś słodkiego. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Miejsca stacyjne to kościół sanktuaryjny, krzyż papieski i popiersie Jana Pawła II, kaplica w Dębowej, gdzie jest obraz św. Jana Pawła II i jego relikwie; kaplica pw. Miłosierdzia Bożego w Wisowej, gdzie również postać papieża się znajduje, a także czczone są jego relikwie i św. s. Faustyny; kapliczka między Jodłową a Przeczycą, bo to w przeczyckim sanktuarium kard. Karol Wojtyła rekoronował Matkę Bożą Przeczycką; oraz kapliczka w Nadolu - miejsce, gdzie parafianie spotykają się raz w roku z okazji modlitw o urodzaje.

Jutro, w dniu 100. rocznicy urodzin papieża Polaka, parafianie spotkają się na wspólnym dziękczynieniu w jodłowskim sanktuarium Dzieciątka Jezus. Zaproszeni są, by zabrać ze sobą lampiony i chorągiewki papieskie. Początek o 20.30. W modlitwę można się włączyć także duchowo poprzez transmisję internetową.