Wojnicz. Święto kolegiaty

Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

publikacja 20.05.2020 10:30

Dziś mija 247 lat od wyjątkowego wydarzenia, jakim było oddanie Bogu na wyłączność pięknej świątyni w Wojniczu.

Wojnicz. Święto kolegiaty Kolegiata w Wojniczu. Grzegorz Brożek /Foto Gość

Poświęcenie odbyło się 20 maja 1773 r. To wydarzenie miało miejsce po odbudowie kolegiaty, która 21 lat wcześniej uległa zniszczeniom na skutek pożaru.

- Tego dnia będziemy dziękować Bogu za nasz kościół i modlić się za wszystkich budowniczych i dobroczyńców zarówno zmarłych jak i żywych - zapowiadał w niedzielę kustosz kolegiaty i proboszcz parafii wojnickiej ks. dr Jan Gębarowski.

- Życie religijne Wojnicza od stuleci koncentrowało się przy kościele pw. św. Wawrzyńca. W 1465 r. bp Jan Lutek z Brzezia wyniósł tutejsze probostwo do godności prepozytury. Z czasem kościół wojnicki podniesiony został do rangi kolegiaty, co potwierdził synod diecezji krakowskiej z 1621 r. Zniesienie tytułu nastąpiło w 1786 r., na skutek decyzji władz austriackich. Mając na uwadze doniosłą historię wojnickiej świątyni oraz aby docenić aktualne znaczenie tamtejszego kościoła i parafii, postanowiłem podnieść kościół św. Wawrzyńca Męczennika w Wojniczu do godności kolegiaty i erygować przy niej Kapitułę Kolegiacką pw. św. Wawrzyńca. Będzie to czwarta kapituła w diecezji tarnowskiej, oprócz Kapituły Katedralnej w Tarnowie oraz Kapituł Kolegiackich w Nowym Sączu i Bochni - pisał w komunikacie do wiernych diecezji tarnowskiej bp Andrzej Jeż w 2014 roku.

- Wojnicz był już co najmniej od X wieku znaczącym ośrodkiem młodego państwa polskiego, a istniejący tu kościół był centrum religijnym dla rozległej parafii i miasta - mówi ks. Jan Gębarowski. Obecna świątynia została wybudowana w 1452 roku przez ks. Jana z Pniowa.

W ciągu wieków kościół rozbudowywano, aż uzyskał charakter bazylikowy. Wiele zdziałał tu ks. Jan Duval, późniejszy biskup nominat tarnowski, który odnawiał kościół po wielkim pożarze w 1772 roku. Do zachowania piękna świątyni przyczynił się ks. Jan Rzepka, który przez 40 lat przewodził miejscowej wspólnocie. Ks. Rzepka wybudował część wieży, a jej wznoszenie dokończył dopiero ks. proboszcz Józef Urbaniak.