Część pięknej historii

Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

publikacja 01.06.2020 08:40

W limanowskiej bazylice 95. rocznicę powstania świętował miejscowy Chór Męski.

Część pięknej historii Chór Męski z Limanowej. Grzegorz Brożek /Foto Gość

To prawdopodobnie jeden z najstarszych tego typu zespołów w diecezji. - Powstał w 1925 roku. Zaczęło się od tego, że przy TG "Sokół" zawiązał się 9-osobowy męski zespół śpiewaczy, który proboszcz ks. Łazarski przyciągnął do parafii, gdzie zespół zaczął regularnie śpiewać - mówi Teresa Staśko, dyrygent chóru.

Przy bazylice limanowskiej działają trzy chóry: Chór Mieszany "CANTIUCUM IUBILAEUM", Chór Chłopięcy Bazyliki Matki Bożej Bolesnej w Limanowej i wspomniany Chór Męski.

- Przyszłam do zespołu w 2010 roku, akurat wtedy, kiedy przeżywał trudności, a liczebność spadła do bodaj 15 chórzystów. Dziś jednak znów jest nas więcej, a fenomenem jest ta długa historia i cieszę się, że jako dyrygent mogę być częścią tej historii - dodaje Teresa Staśko. - Chór jest częścią bogatego życia muzycznego przy naszej bazylice. Swoim śpiewem chwalą Boga, pomagają ludziom modlić się i jestem im za to wdzięczny - mówi ks. prał. Wiesław Piotrowski, kustosz bazyliki. 

Ta historia może nadal pięknie się rozwijać, bo też pasja i zapał ludzi są podparte przez solidny fundament, który zapewnia działające Stowarzyszenie Chóru Męskiego, którego zarząd tworzą dziś prezes Kazimierz Duplak, wiceprezes Ryszard Grosicki oraz sekretarz Antoni Kędroń.

Część pięknej historii   Chór Męski w czasie koncertu w bazylice 31 maja 2020 roku. Grzegorz Brożek /Foto Gość

Do mających spore doświadczenie chórzystów należy m.in. Franciszek Zoń, na co dzień nauczyciel. - Śpiewanie to jest moje hobby, przyjemność. Udział w próbach, koncertach odrywa mnie od tego, co stanowi szarość dnia codziennego, jest dla mnie wytchnieniem, przyjemnością - mówi.

Zespołu można słuchać zazwyczaj w czasie uroczystości w bazylice, zamiennie z innymi miejscowymi chórami. Jednak raz w roku starają się wyjeżdżać za granicę, koncertują z powodzeniem także w regionie. Zwykle towarzyszy im zespół kameralny, a wyjątkową rolę w nim sprawuje Edyta Lachor-Mitkowska, akompaniująca na instrumentach klawiszowych.

Pierwszym, stałym dyrygentem parafialnego chóru był Jan Kalisz, nauczyciel szkoły powszechnej w Limanowej, następnie Jan Wójcik, Cezary Tomaszek, Jan Wielek, Wiesław Krakowski, Marek Michalik, Anna Król. Obecnie funkcję dyrygenta sprawuje Teresa Staśko, nauczycielka klasy teorii Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Limanowej.