Dzieci poza zasięgiem ramion swych rodziców

informacja prasowa

publikacja 01.06.2020 10:10

1 czerwca Fundacja SPES rozpoczęła projekt "Poznać przyczynę". Pomoc rodzicom po poronieniu może okazać każdy.

Dzieci poza zasięgiem ramion swych rodziców Nie bez przyczyny na rozpoczęcie działalności bazarku charytatywnego fundacja SPES wybrała Dzień Dziecka - święto zarówno tych utraconych maleństw, które trwają poza zasięgiem ramion swych rodziców, jak i tych dzieci, które się w nie wtulają. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Projekt "Poznać przyczynę" tarnowskiej fundacji SPES polega na dofinansowaniu badań genetycznych u kobiet już po pierwszym poronieniu, w celu szybkiej diagnostyki przyczyny straty dziecka i szybkiemu wdrożeniu ewentualnego leczenia. Wszystko po to, aby dać szansę zaistnieć nowemu życiu już przy następnej ciąży, a rodziców uchronić przed traumą kolejnej straty.

Jedna osoba może otrzymać wsparcie w wysokości do 400 zł. Ta kwota może być przeznaczona np. badanie kariotypu, które jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, czy pod kątem trombofilii wrodzonej. Decydując się na to badanie pacjentka dodatkowo otrzyma bezpłatną konsultację genetyczną. 

- Jesteśmy fundacją, która w swym statucie ma pomoc rodzicom po poronieniu. Zależy nam, by była to pomoc realna, stąd propozycja dofinansowania badań. Po pierwszym poronieniu te badania nie są refundowane, a warto je wykonać, bo zwiększa szanse na urodzenie dziecka - tłumaczy Joanna Sadowska z fundacji SPES.

Aby otrzymać dofinansowanie, należy skontaktować się z fundacją telefonicznie (510 620 392), a następnie osoba dzwoniąca zostanie przekierowana do Laboratorium TEST DNA, współpracującego z fundacją i tam, po konsultacji telefonicznej, wykona badanie. Dodatkowo w ramach projektu Laboratorium Test DNA daje możliwość przeprowadzenia trzech bezpłatnych konsultacji genetycznych. Na projekt fundacja przeznaczyła 8 tys. zł.

- To pierwsza edycja projektu, na który mamy zabezpieczone środki. Zależy nam bardzo, aby odbyły się także kolejne edycje - informuje Joanna Sadowska.

To z  myślą o nich fundacja uruchomiła na Facebooku bazarek charytatywny, na którym będzie można zarówno licytować podarowane przedmioty, jak i samemu wystawiać rzeczy na aukcje. Link do niego znajdziecie tutaj:  https://www.facebook.com/groups/2876186972498267/

Licytacje ruszyły dziś - 1 czerwca. - Nie bez przyczyny na rozpoczęcie działalności naszego bazarku charytatywnego wybraliśmy właśnie ten dzień, i to wspaniałe, wesołe święto - święto zarówno tych utraconych maleństw, które trwają poza zasięgiem ramion swych rodziców, jak i tych dzieci, które się w nie wtulają. Wybraliśmy ten dzień, bo - jako organizacja świadoma świętości i bezcenności każdego życia - pragniemy nieść realną pomoc w tym, aby nowe życie miało szansę zaistnieć i pozostać w ramionach swych rodziców. Każda złotówka pozyskana w trakcie działalności bazarku charytatywnego zostanie wykorzystana w drugiej edycji programu "Poznać przyczynę". Zakupując produkty na naszym bazarku, można się przyczynić do realizacji tego celu. Pomóż nam pomagać tym rodzicom, którzy - zranieni bólem straty - pragną wreszcie tulić w ramionach swoje kolejne, ukochane dziecko - apelują wolonatiusze fundacji SPES.

Fundacja SPES (www.fundacjaspes.pl) powstała w Tarnowie w lutym tego roku. Jej głównym celem jest pomoc rodzicom, którzy utracili dziecko w wyniku poronienia. Wcześniej działała jako Komitet Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych Spes, który w Tarnowie wybudował Miejsce Pamięci i od czterech lat współorganizuje w mieście pochówki dzieci utraconych. Fundacja pomaga m.in. poprzez upowszechnianie praw rodziców po stracie, pomoc duchową, psychologiczną i medyczną.

Więcej informacji na temat fundacji można znaleźć na stronie www.fundacjaspes.pl, oraz www.facebook.com/fundacjaspes/ i www.instagram.com/fundacjaspes/