Jeden odcinek Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej nie będzie łatwy do pokonania

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 27.06.2020 14:30

W tym roku czeka nas sporo zmian, ale cel jest wciąż ten sam.

Jeden odcinek Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej nie będzie łatwy do pokonania Jak będzie wyglądało tegoroczne pielgrzymowanie, opowiada ks. Zbigniew Szostak, szef PPT. Grzegorz Brożek /Foto Gość

Tegoroczna Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę ze względu na stan zagrożenia epidemią przybierze formę sztafety. Co to oznacza, pisaliśmy tutaj:

Forma sztafety to nie jedyna zmiana podczas tegorocznej pielgrzymki. Zmienił się także regulamin, który dostosowano do obecnych potrzeb i wymagań. Ze względów logistycznych połączono grupy 1 i 4 Zapisy do niej będą się odbywać przy tarnowskiej katedrze.

Pielgrzymi będą przemieszczać się na Jasną Górę według harmonogramu:

  • dzień 1. – grupy 1-4;
  • dzień 2. – grupy 9, 20, 22;
  • dzień 3. – grupy 8, 24, 25;
  • dzień 4. – grupy 26, 14, 15;
  • dzień 5. – grupy 5, 6, 7;
  • dzień 6. – grupy 21, 19, 23;
  • dzień 7. – grupy 16, 17, 18;
  • dzień 8. – grupy 11, 12, 13.

Wszyscy pielgrzymi zaproszeni są w pozostałe dni pielgrzymki do duchowego uczestnictwa w niej poprzez transmisję internetową (kanał YouTube i Facebook Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej) i radiową (RDN Małopolska). – Zapraszamy do uczestnictwa w Eucharystii w kościele w każdym dniu trwania pielgrzymki. Zachęcamy do podjęcia trudu pokonania pieszo jakiegoś odcinka drogi, można na przykład przyjechać do Wał Rudy i przejść szlakiem męczeństwa bł. Karoliny – mówi ks. Z. Szostak.

Nie będzie ograniczeń co do wieku pielgrzymów. Nie muszą więc martwić się ci najbardziej wytrwali. Z kolei tegoroczni jubilaci, obchodzący 25-lecie na pielgrzymim szlaku, zostaną uhonorowani ryngrafami nie w Tarnowie, ale na Jasnej Górze. Co roku taki jubileusz świętuje od 20 do 30 osób. Ponadto w czasie pielgrzymki – w Zabawie – zawarte zostaną dwa śluby.

Piesza Pielgrzymka Tarnowska jak co roku odbywać się będzie 17-25 sierpnia. Zapisy na nią od początku lipca będą prowadzić księża przewodnicy. Koszt udziału w niej to 50 zł plus cena dojazdu autobusem na pielgrzymi szlak.

Czytaj dalej na następnej stronie.

Pielgrzymka jak co roku rozpocznie się Mszą św. o 6.30 na pl. Katedralnym w Tarnowie. Przewodniczył jej będzie biskup tarnowski Andrzej Jeż. Tego dnia pielgrzymi pokonają 24-kilometrowy odcinek z Tarnowa do Zabawy, po raz pierwszy idąc przez Klikową, Łęg Tarnowski i Biskupice Radłowskie. Pasterz Kościoła tarnowskiego wprowadzi także pielgrzymów przed tron Maryi na Jasnej Górze. Jako pierwsza wejdzie w tym roku grupa 13 – Świętego Dominika Savio. Tworzą ją pielgrzymi z parafii dekanatu Pustków Osiedle oraz Pustyni i Zawady.

Rekolekcjonistą tegorocznej pielgrzymki będzie ks. Artur Mularz, dyrektor Wydziału Nowej Ewangelizacji Kurii diecezjalnej w Tarnowie, a jej hasłem jest słowo: "Idźcie..." (Mk 16,15). To ono stało się największym wyzwaniem.

– Słyszymy: "Idźcie...", a my iść w tym roku nie możemy w takiej formie, jak to było dotychczas i jak chcielibyśmy, by było. Hasło to jednak musimy zrealizować, nawet jeśli pójść nie będziemy mogli, bo epidemia tak się rozszaleje, że bezpieczeństwo i zdrowie pielgrzymów będzie zagrożone – podkreśla ks. Zbigniew Szostak.

Niektórym może się wydawać, że tegoroczna pielgrzymka to będzie łatwizna, bo zamiast dziewięciu dni wędrowania trzeba będzie iść naprawdę tylko przez jeden. Jest jednak jeden niezmienny i strategiczny odcinek podczas każdej pielgrzymki. – On jest najtrudniejszy do pokonania, bo prowadzi z głowy do serca. Codziennie musimy mocno dreptać, żeby wejść w głębię swojego serca. Tegoroczne "Idźcie..." jest zachętą pokonania przede wszystkim tej drogi – dodaje dyrektor Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę.

Przekonuje, że tegoroczna pielgrzymka pod wieloma względami będzie wyjątkowa. Wbrew ograniczeniom, jakie czas narzuca na tegoroczne pielgrzymowanie, może być też ogromną szansą, by w tych małych grupach przeżyć coś niepowtarzalnego. By się przekonać – po prostu "idźcie".

Listę przewodników grup, u których można zapisać się na tegoroczną Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską na Jasną Górę, publikujemy na następnej stronie.

XXXVIII PIESZA PIELGRZYMKA TARNOWSKA

Spis grup pielgrzymkowych i ich przewodników

Część A:

1. Najśw. Maryja – ks. Ł. Matyka

2. Św. Franciszek – ks. M. Górski

3. Św. Albert – ks. S. Ligęska

4. Św. Wincenty – ks. Ł. Matyka  

5. Św. Florian – ks. G. Sroka

6. Bł. M.T. Ledóchowska – ks. P. Broński

7. Św. Józef – ks. M. Dadał

8. Św. Stanisław – ks. Ł. Polniaszek

9. Św. Maksymilian – ks. J. Matura

11. Św. Jadwiga – ks. R. Jagoda

12. Św. Michał – ks. Z. Ogórek

13. Św. Dominik Savio – ks. P. Kasperowicz

Część B:

14. Św. Świerad – ks. K. Migacz

15. Św. Jacek – ks. K. Czyżowski

16. Św. Szymon – ks. K. Kopyt

17. Św. Rafał – ks. D. Kurek

18. Św. Wojciech – ks. T. Krawiec

19. Św. Kinga – ks. S. Kłyś

20. Św. Kazimierz – ks. P. Szczygieł

21. Bł. Karolina Kózka – ks. S. Sójka

22. Św. Małgorzata – ks. Z. Biernat

23. Św. Jan Kanty – ks. A. Kędryna

24. Św. Klemens – o. S. Hebda

25. Św. Just – ks. B. Tokarz

26. Św. Katarzyna – ks. D. Pitwor