Effatha24

Beata Malec-Suwara

|

Gość Tarnowski 28/2020

publikacja 09.07.2020 00:00

Tę pierwszą na świecie aplikację mobilną dla mających problemy ze słuchem chrześcijan wymyślił tarnowski ksiądz.

▲	Ks. Damian Migacz zapowiadał powstanie aplikacji podczas konferencji w październiku 2018 roku. ▲ Ks. Damian Migacz zapowiadał powstanie aplikacji podczas konferencji w październiku 2018 roku.
Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Aplikacja mobilna Effatha24 zawiera m.in. liturgię słowa na każdą niedzielę, modlitwy i katechezy w języku migowym; lokalizuje i zawiera dokładne informacje na temat ponad 120 miejsc w Polsce, w których można spotkać znającego język migowy kapłana, oraz udostępnia treści na temat przygotowania się do dobrego przyjęcia poszczególnych sakramentów.

Jest pierwszą w świecie aplikacją mobilną służącą polskim chrześcijanom niesłyszącym i słabosłyszącym, posługującym się polskim językiem migowym lub też polskim systemem języka migowego. Pomysłodawcą i koordynatorem aplikacji Effatha24 jest ks. Damian Migacz, duszpasterz niesłyszących w diecezji tarnowskiej. Jej powstanie zapowiadał już 15 października 2018 r. podczas konferencji „Jak dziś można głosić Ewangelię Niesłyszącym? – szanse, wyzwania i zagrożenia”, zorganizowanej w budynku tarnowskiego seminarium. W spotkaniu wzięli udział duszpasterze oraz katecheci niesłyszących z całej Polski. – Pragniemy wykorzystać tę aplikację do celów organizacyjnych naszego duszpasterstwa niesłyszących w Polsce, ale i w poszczególnych diecezjach, aby promować i informować o planowanych pielgrzymkach, spotkaniach i innych działaniach – tłumaczy ks. Damian Migacz. Aplikacja Duszpasterstwa Niesłyszących w Polsce ma zebrać wszystkie dotychczasowe materiały osadzone w internecie. W prace nad stworzeniem filmów ewangelizacyjnych włączyły się Fundacja „Fonis” oraz duszpasterstwa niesłyszących z diecezji gliwickiej, wrocławskiej, tarnowskiej, sandomierskiej i opolskiej. Obecnie aplikację Effatha24 można bezpłatnie pobrać ze sklepu Google Play na system Android. Została ona sfinansowana z darowizn niektórych księży duszpasterzy niesłyszących z Polski oraz przez Caritas i kurie diecezji radomskiej i tarnowskiej. Patronatem honorowym promocję aplikacji objęli: abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP, bp Andrzej Jeż, ordynariusz diecezji tarnowskiej, oraz ks. Łukasz Pasuto, krajowy duszpasterz niesłyszących w Polsce.