Cudowna woda św. Ignacego

Karol Litwa

publikacja 31.07.2020 21:15

Tradycyjnie już, we wspomnienie założyciela Towarzystwa Jezusowego, w jezuickich kościołach można otrzymać specjalnie poświęconą wodę.

Woda św. Ignacego z Loyoli. Woda św. Ignacego z Loyoli.
Karol Litwa

Woda ta stosowana jest przez wiernych w różnych okolicznościach życia, ale przede wszystkim przez matki w stanie błogosławionym. Za wstawiennictwem św. Ignacego wyprasza się bowiem łaskę szczęśliwego rozwiązania oraz pomoc przy trudnych i niebezpiecznych porodach. Niegdyś wody tej używano również przeciw szerzącym się epidemiom. Wodę świętego Ignacego można pić bądź stosować zewnętrznie, na przykład poprzez pokropienie się nią, obmycie twarzy lub zamoczenie w niej palców i przeżegnanie się. Winna temu towarzyszyć postawa ufności wobec Bożej Opatrzności, modlitwa oraz przystąpienie do sakramentów świętych, jeśli sytuacja na to pozwala.

Zwyczaj używania wody świętego Ignacego był rozpowszechniony w Europie, Azji i Ameryce Południowej już w XVII wieku. Jednak oficjalne zatwierdzenie Kościoła praktyka ta otrzymała w 1866 roku dekretem papieża Piusa IX. Tym samym powstał specjalny obrzęd poświęcenia tejże wody.

- Dokonuje go jezuicki kapłan w następujący sposób: Zanurza w wodzie medalik z wizerunkiem św. Ignacego Loyoli (lub wkłada do wody cząsteczkę jego relikwii, szczelnie zamkniętą w małym szklanym relikwiarzu) i odmawia modlitwy, prosząc o wylanie Bożego błogosławieństwa na mającą rodzić kobietę, która z wiarą prosić będzie Pana Boga - Źródło wszelkiego życia - o szczęśliwe rozwiązanie - czytamy na oficjalnej stronie internetowej Towarzystwa Jezusowego w Polsce.

Święty Ignacy Loyola czczony jest jako patron rodzących matek w związku z wydarzeniem z jego życia, które miało miejsce w 1545 roku w Rzymie. Kapłan jako stały spowiednik towarzyszył wtedy Małgorzacie Parmeńskiej, gdy ta wydawała na świat swoich dwóch synów. Ignacy wyspowiadał kobietę, odprawił Mszę Świętą i przez cały poród modlił się w pałacowej kaplicy. Jedno z dzieci Małgorzaty, które święty ochrzcił zaraz po narodzinach z obawy o jego życie, zasłużyło się potem jako generał w bitwie z Turkami pod Lepanto.

Również w kościołach jezuickich w naszej diecezji można było dzisiaj otrzymać wodę świętego Ignacego. Obie te świątynie znajdują się na terenie Nowego Sącza. Tam też można było także zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami z racji wspomnienia św. Ignacego.