Skarb narodowy

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 05.08.2020 21:07

Z okazji 500 lat istnienia świątyni pw. Narodzenia NMP odbyła się w Krużlowej sesja naukowa.

Ks. Krzysztof Sapalski prezentuje książkę wydaną z okazji 500-lecia kościoła w Krużlowej. Ks. Krzysztof Sapalski prezentuje książkę wydaną z okazji 500-lecia kościoła w Krużlowej.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Spotkanie zostało zorganizowane przez krużlowską parafię. Sesję naukową poprowadził ks. dr Piotr Drewniak, diecezjalny konserwator zabytków, który podkreślił, że kościół w Krużlowej przynależy do dziedzictwa kultury sakralnej o znaczeniu ogólnopolskim.

– Mamy na terenie diecezji kościoły wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej, dawne cerkwie w Powroźniku, Kwiatoniu i Brunarach), mamy również świątynię w Szalowej, która jest Pomnikiem Historii. Kościół w Krużlowej, choć nie wpisany na żadną z tych list, ma jednak ogromne znaczenie dla dziedzictwa narodowego, chociażby przez to, że tutaj przez kilka stuleci znajdowała się Piękna Madonna, dziś przechowywana w Muzeum Narodowym w Krakowie, nosząca w opracowaniach historii sztuki i potocznym użyciu nazwę Pięknej Madonny z Krużlowej – mówi diecezjalny konserwator zabytków. 

Prof. Piotr Łopatkiewicz w swoim referacie o zabytkowym kościele w Krużlowej dodał, że prócz Pięknej Madonny świątynia ta może się poszczycić m.in. malowanym stropem, ozdobionym wirującymi złotymi różami, które zauważył nawet wizytator parafii w XVII wieku. Kasetony ozdobione motywem wijących się roślin i kwiatów wykonał Mistrz z Wójtowej i jest to jego jedyne tego typu dzieło, które zachowało się do naszych czasów. – Podobne Mistrz z Wójtowej wykonał w kościele w Libuszy, który jednak doszczętnie spłonął – mówił profesor. Ponadto w świątyni znajdują się elementy starsze od niej, jak chociażby kamienna chrzcielnica z końca XV wieku oraz rzeźba Ukrzyżowanego na belce tęczowej, która wyszła z warsztatu Mistrza Pasji Przydonickiej. – Pamiętam, jak kilkadziesiąt lat temu krużlowska świątynia domagała się gruntownej renowacji, która obecnie jest prowadzona. Dzięki temu kościół staje się ważnym miejscem na mapie dziedzictwa narodowego – mówił prof. Łopatkiewicz.

Z kolei dr Tadeusz Łopatkiewicz przypomniał wyprawę sześciu krakowskich studentów, którzy razem z prof. Władysławem Łuszczkiewiczem w 1889 roku, przez tydzień zwiedzali zabytkowe kościoły Sądecczyzny, w tym w Krużlowej, dokonując przy tym rysunkowej inwentaryzacji oglądanych budowli i elementów ich wyposażenia. Wśród studentów byli na tej wyprawie Stanisław Wyspiański i Józef Mehoffer. Z wyprawy, jak również prywatnej późniejszej ekspedycji Wyspiańskiego i Mehoffera, zachowały się teki z rysunkami późniejszych artystów. Dzięki nim mamy wgląd w historię m.in. kościoła w Krużlowej z przełomu XIX i XX wieku. Wyprawa Wyspiańskiego i Mehoffera zaowocowała także tym, że ówczesny proboszcz przekazał im figurę Pięknej Madonny, gdyż nie pełniła ona wówczas takiej roli, jak w dawnych wiekach. W ten sposób najcenniejszy krużlowski zabytek trafił do Krakowa.

Podczas sesji została zaprezentowana książka ks. Krzysztofa Sapalskiego, będąca publikacją jego pracy magisterskiej z historii sztuki napisanej pod kierunkiem ks. dr. Władysława Szczebaka, w opracowaniu ks. Krzysztofa Ferenca. – Stary kościół w Krużlowej jest świątynią mojego dzieciństwa i młodości. Tutaj byłem ochrzczony, służyłem przy ołtarzu i pomagałem czasem jako zastępca kościelnego. Kiedy pisałem pracę o kościele, poznałem go niemal od podszewki mierząc nawet grubość kurzu na belkach dachu. Trwająca obecnie renowacja co rusz odkrywa jakieś tajemnice mojej świątyni parafialnej. Dla mnie jest to przede wszystkim miejsce modlitwy, pachnące wiekami i modlitwą przychodzących tutaj ludzi, którzy Cudownemu Panu Jezusowi i Pięknej Madonnie mówili o swoim życiu – podkreśla ks. Sapalski.

Podczas sesji Wojciech Sapalski przypomniał historię obrazu Jezusa Przemienionego, czczonego niegdyś w starym, a obecnie w nowym kościele sanktuaryjnym. Tematem sesji była również prezentacja Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.        

Warto dodać, że w sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Krużlowej trwa tygodniowy odpust. Główna uroczystość odbędzie się 6 sierpnia o godz. 11. Sumie będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.