Krzyżanowice. Zabytkowa dzwonnica jak nowa

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 06.08.2020 08:30

Zakończyła się konserwacja najstarszego zabytku w tej parafii pochodzącego z 1601 roku. Nad pracami czuwał także dendrolog.

Krzyżanowice. Zabytkowa dzwonnica jak nowa Zabytkowa dzwonnica przed konserwacją. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Znajdująca się przy krzyżanowickim kościele wolnostojąca drewniana dzwonnica o konstrukcji słupowej została wzniesiona prawdopodobnie w 1601 roku. Z tego okresu zachował się jej dębowy szkielet. Do Krzyżanowic została przeniesiona w 1794 roku wraz z XVIII-wiecznym drewnianym kościołem.

Jak informuje miejscowy proboszcz ks. Marian Górowski, prace konserwatorskie objęły wymianę gontu i odeskowanie ścian dzwonnicy oraz wymianę zniszczonych krokiew pod kulą. Zabytkowy szkielet został wyczyszczony i zabezpieczony. Koszt renowacji w połowie zostanie sfinansowany z dotacji przyznanej przez Małopolskiego Konserwatora Zabytków w wysokości 50 tys. zł.

Krzyżanowice. Zabytkowa dzwonnica jak nowa   - Nawet najstarsi parafianie nie pamiętają, gdzie dzwony mogły zostać ukryte - opowiada krzyżanowicki proboszcz ks. Marian Górowski. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

W dzwonnicy tej znajdować się miał dzwon o wydłużonym kształcie, który wykonał w 1541 roku Maciej, konwisarz bocheński. Z opowieści parafian wynika, że na początku XX wieku dwa z trzech dzwonów zostały przez mieszkańców zakopane z obawy przed grabieżą ich przez okupanta. - Nawet najstarsi nie pamiętają jednak, gdzie mogły zostać ukryte - opowiada ks. M. Górowski. - Wyraźnie widać, że dwa dzwony są nowsze - dodaje.

Krzyżanowice. Zabytkowa dzwonnica jak nowa   Ze względu na wiekowe wiązy nad całością prac przy dzwonnicy czuwał także dendrolog. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Nad całością prac przy dzwonnicy czuwał nie tylko konserwator zabytków, ale także nadzorował je dendrolog. - On także przeprowadził analizę stanu pnia drzewa znajdującego się przy dzwonnicy, wykonaną przy pomocy tomografu akustycznego. Dzięki temu znamy m.in. jego wytrzymałość - mówi proboszcz.

Porastające teren wokół kościoła wiązy mogą mieć ok. 200 lat. Każda czynność nawet pielęgnacyjna musi być konsultowana z konserwatorem zabytków. Ocena stanu drzewa jest ważna także ze względu na bezpieczeństwo obiektów znajdujących się w pobliżu, a więc odnowionej dzwonnicy i XVIII-wiecznego kościoła, a nade wszystko parafian, którzy uczestniczą w nabożeństwach.

Błogosławieństwa odnowionej dzwonnicy 16 sierpnia dokona bp Stanisław Salaterski podczas uroczystości ku czci św. Joachima, patrona krzyżanowickiej parafii.