Pasierbiec. Od podziwu do naśladowania

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 30.08.2020 14:41

Abp Mieczysław Mokrzycki uczcił Matkę Bożą Pocieszenia na zakończenie tygodniowego odpustu.

IV Stacja Drogi Krzyżowej. Za nią rozdzielanie Komunii św. IV Stacja Drogi Krzyżowej. Za nią rozdzielanie Komunii św.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Metropolita lwowski przewodniczył Sumie 30 sierpnia, w uroczystość Matki Bożej Pocieszenia wieńczącą tygodniowy odpust w pasierbieckim sanktuarium.

- W tym roku motywem jednoczącym nas na modlitwie w Pasierbcu jest 100. Rocznica urodzin św. Jana Pawła II - mówi kustosz sanktuarium ks. Bogdan Stelmach.   

Abp Mieczysław Mokrzycki.   Abp Mieczysław Mokrzycki.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Do postaci Papieża nawiązał w homilii abp Mokrzycki ukazując jego maryjność. - Naśladując całkowite zawierzenie Ojca św. Matce Bożej, wyrażone w jego haśle biskupim i papieskim „Totus Tuus”, powinniśmy przechodzić od podziwu dla Maryi do Jej naśladowania. Maryja jest dla nas nauczycielką zawierzenia, zwłaszcza w trudnych chwilach naszego życia, kiedy wydaje nam się, że ciemności są nieprzeniknione dla światła, a przeszkody na drodze nie do pokonania. W życiu Maryi było ich wiele. Nie stały się one jednak dla Matki Boga zawadą, ponieważ uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Jej od Pana - mówił arcybiskup.

Hierarcha przypomniał również 100. rocznicę Cudu nad Wisłą. - Przed ostateczną bitwą wojny polsko-bolszewickiej Polacy nie tylko się zbroili, ale także klęczeli w kościołach i domach błagając Maryję o ratunek. Słusznie można Bitwę Warszawską nazywać cudem, ponieważ - jak mówił do żołnierzy ks. Ignacy Skorupka - Maryja wzięła w obronę swój naród, który Ją obrał za Matkę i Królową - podkreślał abp Mokrzycki.  

Podczas Sumy dziękowano także za tegoroczne plony.   Podczas Sumy dziękowano także za tegoroczne plony.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Na zakończenie Mszy św. podarował pasierbieckiemu sanktuarium perłowy różaniec św. Jana Pawła II jako wotum z okazji 100. rocznicy jego urodzin. Na Sumie wieńczącej tygodniowy odpust dziękowano także za plony.