Jak wygląda dusza Pana Jezusa i co z nią wspólnego ma o. Józef Andrasz?

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 13.10.2020 16:22

Muzeum Diecezjalne próbuje rozwikłać tę zagadkę.

Otwarcie wystawy uświetnili śpiewem klerycy WSD w Tarnowie. Otwarcie wystawy uświetnili śpiewem klerycy WSD w Tarnowie.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

W poniedziałek 12 października w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie odbyło się otwarcie wystawy poświęconej o. Józefowi Andraszowi jako promotorowi kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa i Bożego Miłosierdzia. Wydarzenie uświetnili chóralnym śpiewem klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.

- W tym roku minęła 100. rocznica poświęcenia narodu polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Z rozwojem kultu i nabożeństwa ku czci Bożego Serca ma wiele wspólnego o. Józef Andrasz, jezuita, wywodzący się z Wielopola k. Wielogłów - mówi ks. dr Piotr Pasek, dyrektor Muzeum Diecezjalnego.

M.in. z tej okazji w sali wystaw czasowych MD zgromadzono obrazy przedstawiające Najświętsze Serce Pana Jezusa, a także Boże Miłosierdzie autorstwa Adolfa Hyły, który tworzył te dzieła z inspiracji o. Andrasza na podstawie wizji św. s. Faustyny.

Wśród eksponatów można zobaczyć obraz duszy Pana Jezusa.   Wśród eksponatów można zobaczyć obraz duszy Pana Jezusa.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

- O. Andrasz był spowiednikiem nie tylko s. Faustyny, ale i krakowskich mistyczek. Wśród nich była sługa Boża matka Paula Zofia Tajber, założycielka Zgromadzenia Najświętszej Duszy Chrystusa Pana. Z jej inspiracji powstał również obraz namalowany przez Adolfa Hyłę, ukazujący duszę Jezusa. Dzieło to możemy zobaczyć również na naszej wystawie - dodaje ks. Pasek.

Wśród eksponatów można zobaczyć także osobiste rzeczy o. Andrasza, a najbardziej intrygującą jest laska. - Pod koniec życia o. Andrasz skarżył się na bóle kręgosłupa i laska pomagała mu w poruszaniu się. Starsi bracia ze zgromadzenia pamiętają, że kiedy służyli o. Andraszowi do Mszy św., laska musiała być zwrócona w kierunku ołtarza - wspominał związaną z nią anegdotę o. Wiesław Faron, rektor kolegium jezuitów i kustosz sanktuarium w Starej Wsi.

Nie zabrakło także osobistych pamiątek po o. Andraszu.   Nie zabrakło także osobistych pamiątek po o. Andraszu.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

O. Andrasz był znany także jako autor książek i tłumacz dzieł mistycznych. - Jako pierwszy napisał biografię św. s. Faustyny, przetłumaczoną potem na wiele języków. Polakom przybliżał arcydzieła literatury mistycznej. Krzewił przede wszystkim nabożeństwo do Serca Pana Jezusa i Bożego Miłosierdzia - podkreśla ks. Pasek.   

Wystawa będzie czynna do 20 stycznia 2021 roku.