Parafianie z Miłosierdzia Bożego w Brzesku wsparli chrześcijan z Betlejem

Małgorzata Toboła

publikacja 23.10.2020 21:00

W czasie pandemii ruch turystyczny w tym regionie świata całkowicie zamarł.

Parafianie z Miłosierdzia Bożego w Brzesku wsparli chrześcijan z Betlejem Młodzi wolontariusze przez kolejne wieczory rozprowadzali różańce i krzyże z drzewa oliwnego na ten cel. Krystian Zgraja

Młodzi wolontariusze Szkolnego Koła Caritas działającego przy Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika, które prowadzi nauczyciel historii dr Piotr Duda, przez kolejne wieczory rozprowadzali różańce i krzyże z drzewa oliwnego, aby w ten sposób pomóc materialnie chrześcijańskim rodzinom mieszkającym w Ziemi Świętej.

- W czasie pandemii ruch turystyczny w tym regionie świata całkowicie zamarł, nie ma pielgrzymów, którzy nawiedzając Ziemię Jezusa zaopatrywali się w pamiątki i dewocjonalia. Wyrób i sprzedaż pamiątek stanowi niejednokrotnie jedyne źródło utrzymania dla całych wielopokoleniowych rodzin chrześcijańskich. Ich sytuacja społeczno-ekonomiczna już wcześniej mocno skomplikowana, teraz stała się wręcz tragiczna, dlatego postanowiliśmy im pomóc - podkreśla proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Brzesku ks. prał. Wojciech Werner

Półtora roku temu, w kwietniu 2019 r., na zaproszenie ks. Wernera przyjechało do Brzeska młode małżeństwo z Betlejem: Danial i Mona Yacoub. W Niedzielę Miłosierdzia przybliżyli wiernym z parafii Miłosierdzia Bożego warunki życia i trudną sytuację chrześcijan w swoim kraju, gdzie przyznawanie się do Jezusa wymaga odwagi. Mona i Danial przywieźli ze sobą własnoręcznie wykonane dewocjonalia, których część sami wówczas rozprowadzili, a obecnie zajęła się tym młodzież. I chociaż szybko zmieniająca się sytuacja epidemiologiczna pokrzyżowała plany wolontariuszom i tylko dwóch z nich: Jonasz Bojdo i Łukasz Kraj mogło uczestniczyć w akcji, to tym bardziej należy docenić ich zaangażowanie i wytrwałość.

To już nie pierwsza akcja dobroczynna, w którą w obecnym roku szkolnym zdążyli włączyć się wolontariusze ze szkolnych kół Caritas z pobliskiego liceum i technikum. 11 października, w Dniu Papieskim, bardzo aktywnie i efektywnie uczestniczyli w zbiórce środków na stypendia dla zdolnej niezamożnej młodzieży z małych miejscowości w ramach wydarzenia organizowanego przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Jeszcze przed wyodrębnieniem dwóch szkół średnich z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1, a co za tym idzie dwóch kół Caritas, SKC prowadzone przez mgr Dorotę Dudę chętnie podejmowało współpracę z parafialnym Caritas, działającym przy parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku.

- Efektem tego współdziałania było m.in. zaangażowanie uczniów w sprzedaż zniczy przed dniem Wszystkich Świętych, świec oraz „chlebków wigilijnych” przed Bożym Narodzeniem, a także świec i baranków przed Wielkanocą. Młodzież pomagała w pakowaniu oraz wydawaniu paczek przed Bożym Narodzeniem i Świętami Wielkanocnymi, wraz z księdzem opiekunem odwiedzaliśmy z kolędą i podarunkami pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej, prowadzonego przez siostry służebniczki starowiejskie, oraz obłożnie chorych mieszkańców Brzeska - mówi pani Dorota. 

- Koło podejmowało i nadal prowadzi także własne akcje, m.in. „Adopcję na odległość” za pośrednictwem Franciszkańskiej Prowincji św. Maksymiliana M. Kolbego, gdzie od kilkunastu lat przekazywane są środki dla jednej z podopiecznych domu dziecka prowadzonego przez franciszkanów w Kenii. Realizowane jest także przedsięwzięcie pt. „Świąteczna pomoc dla polskich rodzin na Ukrainie” czy organizacja pomocy dla najbardziej potrzebujących rodzin uczniów nieistniejącego już ZSP nr 1 w Brzesku - dodaje pan Piotr.

Teraz z powodu drugiej fali epidemii koronawirusa i związanych z tym ograniczeń trzeba zmodyfikować formy pracy, dlatego opiekunowie obu kół zwrócili się do młodzieży z prośbą: - Jeżeli możecie, to zatroszczcie się o osoby, zwłaszcza starsze, które w tym czasie szczególnie potrzebują pomocy. Możecie np. zrobić im zakupy, zadzwonić do samotnych, którzy potrzebują kontaktu z drugim człowiekiem, możecie również wspierać różne akcje organizowane przez lokalne środowiska - podpowiadają.