O czystość trzeba walczyć, inaczej płynie się z głównym nurtem

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 18.11.2020 20:16

W Wał-Rudzie i Zabawie świętowano 106. urodziny dla nieba bł. Karoliny.

W wał-rudzkim lesie... W wał-rudzkim lesie...
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

O godz. 15 rozpoczęła się Droga Krzyżowa szlakiem męczeństwa bł. Karoliny, która zginęła w obronie czystości, zamordowana przez rosyjskiego żołnierza równo 106 lat temu.

Rozważania do poszczególnych stacji przygotował ks. Marek Dziewiecki. Duszpasterz wiele miejsca poświęcił cnocie czystości i jej współczesnym zagrożeniom, płynącym m.in. z mediów oraz ośrodków stawiających sobie za zadanie deprawację dzieci i młodzieży.

Zwrócił uwagę, że rodzice powinni reagować, kiedy na ulicach miast pojawiają się parady roznegliżowanych ludzi promujących swobodę seksualną, wyuzdanie i niemoralne zachowania. - Jeśli przeciw temu nie protestujemy, nie dziwmy się, że młode pokolenie, będące pod silnym wpływem mediów, przyjmie takie postawy w swoim życiu - mówił ks. Dziewiecki.

Kapłan podkreślił również rolę troski o czystość myśli, spojrzenia i czynów, i wskazał, że powinna ona stanowić element edukacji dzieci i młodzieży, aby ustrzec ją przed złem zniewolenia różnymi nałogami. - Tymczasem do szkół zaprasza się deprawatorów, którzy niszczą w dzieciach i młodzieży pragnienie czystego życia - mówił duszpasterz.

Przewodnim motywem jego rozważań było także napiętnowanie przemocy mężczyzn względem kobiet. Ksiądz Dziewiecki wskazywał jako przykład zamordowanie Karoliny przez rosyjskiego żołnierza. Mówił także o innych moralnie złych działaniach, jak poniżanie godności kobiet, wykorzystywanie ich do egoistycznych celów. Wskazywał, że człowiek obdarzony szacunkiem, miłością, troską staje się dla innych źródłem dobra.

W nabożeństwie po raz 5. uczestniczył Mateusz. - Przyjeżdżam tutaj, bo zauważyłem, jak wiele dobra działo się przez wstawiennictwo bł. Karoliny w moim życiu i moich bliskich, jak zmieniały się na lepsze trudne dla nas sytuacje - mówi chłopak. Odnosząc się do tematyki rozważań, zwrócił uwagę, że negatywny obraz mężczyzn, jaki z nich się rodzi, ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości - Jesteśmy egoistami i mamy skłonność do traktowania innych jak rzeczy. Z tym trzeba stanowczo walczyć, unikając pokus, żyjąc blisko Boga - wskazuje młody człowiek.

W modlitwie uczestniczyli pielgrzymi z całej diecezji, w tym przedstawiciele KSM, Ruchu Czystych Serc, Rycerstwa Niepokalanej, grupy wsparcia "Przejdźmy to razem" oraz wspólnoty Galilea.

Po Drodze Krzyżowej w sanktuarium w Zabawie została odprawiona odpustowa Msza św. - Modlimy się o kanonizację bł. Karoliny. To, że ona nastąpi, to pewne, nie wiemy tylko, czy my jej doczekamy. Stąd apel o modlitwę, ale i zgłaszanie świadectw uzdrowienia za przyczyną bł. Karoliny, które są znakiem jej rozwijającego się kultu. Śmierć Karoliny pamiętają dęby rosnące na skraju rudziańskiego lasu. Dziś my jesteśmy takimi dębami, które mają przypominać innym o naszej błogosławionej i być promotorami jej kultu - mówi kustosz sanktuarium ks. Zbigniew Szostak.