Forum Formacyjne. Panie, co mamy robić?

Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

publikacja 31.01.2021 16:50

W niedzielę 31 stycznia kończy się w Tarnowie X Forum Formacyjne. W tym roku zostało zatytułowane "Moc misji. Tajemnica Eucharystii".

Forum Formacyjne. Panie, co mamy robić? Sobotnią konferencję wygłosił ks. Krzysztof Porosło, duszpasterz z kolegiaty św. Anny w Krakowie. Grzegorz Brożek /Foto Gość

W sobotę sesja odbyła się w kościele parafialnym w Tarnowie-Mościcach, w którym kilka godzin wcześniej sakrę biskupią przyjął niegdysiejszy wikariusz, a potem proboszcz tej parafii ks. Artur Ważny. Ksiądz Ważny także zainicjował organizację forów formacyjnych w Tarnowie. On też, teraz już jako biskup, poprowadził 30 stycznia modlitwę uwielbienia w ramach X Forum Formacyjnego.

- Zaczynamy modlitwą za V Synod Diecezji Tarnowskiej. To jest rzeczywistość, która ożywia dziś nasze wspólnoty parafialne. Modlitwę tę też prowadzi codziennie biskup, dziś bp Artur. Forum jest bowiem bardzo mocno zakotwiczone w ewangelizacji, będącej zawsze ważnym zadaniem Kościoła, na którego czele stoją biskupi - mówi ks. Artur Mularz, dyrektor biura ds. nowej ewangelizacji tarnowskiej kurii.

Forum Formacyjne. Panie, co mamy robić?   Zespół muzyczny SNE z Tarnowa z ks. Arturem Mularzem. Grzegorz Brożek /Foto Gość

X Forum Formacyjne jest inne od dotychczasowych, nie tylko dlatego, że pandemia wymusza nową komunikację, ogranicza udział. - Okazuje się jednak, że taka forma - zdalna, internetowa - jest bardzo potrzebna w diecezji. To forum pokazuje, że jest głęboka potrzeba głoszenia Bożego słowa szerzej, docierania z przepowiadaniem do niemal każdej parafii, co robiliśmy, łącząc się dzięki transmisji z wieloma kościołami, z ludźmi zgromadzonymi na modlitwie i refleksji. Trafiamy do wielu domów, do wielu rodzin. Dzięki temu każda parafia, każdy dom, rodzina mają szanse zaczerpnąć formacji. Słowo ma moc. Zapraszamy mówców, kaznodziejów, którzy są mocni, mają doświadczenie, poruszają słowem, których słowo samo porusza - mówi ks. Mularz.

Zdalna forma forum ma także taką konsekwencję, że kiedy nie można zgromadzić wielkich tłumów, kiedy w gruncie rzeczy fizyczny udział wiernych w wydarzeniach forum w kościele jest skromny, to nie ma elementu dotąd stale obecnego, czyli bezpośrednich relacji ludzkich, rodzących się dobrych emocji, wyzwalającej się ogromnej radości.

- Nazwa też się zmieniła. Dotąd bywały to fora charyzmatyczne czy ewangelizacyjne. Dziś mamy forum formacyjne - zauważa Marcin Lewandowski, prezes Fundacji "Alegoria".

Forum Formacyjne. Panie, co mamy robić?   Z uczestnikami forum modlił się bp Artur Ważny. Grzegorz Brożek /Foto Gość

Nowa forma przekazu zmusza do skoncentrowania się na jednym wymiarze. Na posłudze słowa. - Sadzę, że dziś w Kościele bardzo potrzebujemy przepowiadania głęboko opartego na słowie Bożym. Może mniej moralizatorstwa, pouczania, a więcej czerpania z samego Źródła. Wiara rodzi się ze słuchania. Kiedy mamy dziś burze, wielkie zawirowania, także w Kościele, musimy "obudzić" Pana Jezusa, który płynie w naszej łodzi, razem z nami, pytać Go: "Panie, co mamy robić?". Pytać i słuchać, co do nas mówi - przekonuje ks. Mularz.

W niedzielę zakończenie forum. O godz. 19.30 biskup tarnowski Andrzej Jeż będzie przewodniczył nieszporom eucharystycznym w tarnowskiej katedrze. Transmisję przeprowadzi Synaj TV.