Tarnów. Uczcijmy pamięć ofiar!

Piotr Dziża, prezes Fundacji Pro Patria Semper

publikacja 17.02.2021 16:20

Niebawem minie 175. rocznica rabacji galicyjskiej, rzezi, która jest jedną z najtragiczniejszych kart nie tylko lokalnej historii, ale dziejów polskich. Publikujemy apel Fundacji Pro Patria Semper.

Tarnów. Uczcijmy pamięć ofiar! Plakat obchodów 175. rocznicy Rabacji Galicyjskiej. arch. Pro Patria Semper

Apel do polityków, samorządowców, instytucji publicznych i organizacji społecznych.

Szanowni Państwo !

Za kilka dni przypada 175. rocznica krwawego stłumienia w naszym regionie próby wzniecenia powstania narodowego, co wydarzyło się w ramach równolegle zaplanowanej i zbrodniczo przeprowadzonej tzw. rzezi galicyjskiej. To jedna z najtragiczniejszych kart nie tylko w dziejach naszego regionu, ale także w historii Polski. Od wielu lat środowiska skupione wokół Festiwalu Niepodległości, a teraz także instytucjonalnie wokół Fundacji Promocji Dziedzictwa Lokalnego PRO PATRIA SEMPER, starają się kultywować pamięć o tych dramatycznych, bratobójczych aktach i ich ofiarach, rozważając jednocześnie ich przyczyny i konsekwencje, a także wyciągać z tych rozważań konieczne dla całej wspólnoty narodowej wnioski i przestrogi. 

W tym roku, z powodu panującej wciąż pandemii, obchody rocznicowe mogą mieć charakter jedynie symboliczny i co najwyżej kameralny. Nie mogą jednak przejść niezauważone. Dlatego zależy nam na Waszej lub Waszego przedstawiciela fizycznej obecności podczas krótkiej uroczystości ku czci ofiar rabacji, którą organizujemy w piątek 19 lutego o godzinie 18:00 przy Mogile Ofiar Rabacji na Cmentarzu Starym w Tarnowie. 

Przypominamy, że w tej najsmutniejszej z mogił najstarszej tarnowskiej nekropolii, jak nazywał ją nieodżałowany śp.  Antoni Sypek, spoczywają szczątki co najmniej 207 osób z terenu miasta Tarnowa oraz obecnych powiatów: tarnowskiego, dąbrowskiego, brzeskiego, dębickiego i mieleckiego. Nie wyobrażamy sobie, aby uroczystość 175 rocznicy tragicznej śmierci tych osób, na którą zapraszamy delegacje wielu organizacji społecznych i samorządów z regionu, zabrakło Waszego delegata, składającego wieniec, wiązankę lub zapalonego znicza od Was, jako patriotów i reprezentantów instytucji lub organizacji społecznych działających w miejscu tak ciężko doświadczonym rabacyjną tragedią, ale także przedstawicieli wspólnoty lokalnej, która przepracowała tę wielką traumę w duchu prawdy i pojednania narodowego. W efekcie tego procesu, w ciągu zaledwie dwóch pokoleń po tragicznych wydarzeniach, ta sama ziemia stała się kolebką ruchu ludowego, głęboko przywiązanego do polskości i mającego swój niezwykle ważny wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Jesteśmy bowiem przekonani, że zgodzicie się z nami: stale i konsekwentnie musimy Polsce i światu przypominać nie tylko o bolesnej martyrologii, bohaterach i ofiarach dramatycznych doświadczeń historycznych oraz ich krwawym przebiegu, ale także chlubną prawdę o tym, jak z traumą wywołaną tymi tragicznymi doświadczeniami poradziła sobie nasza lokalna wspólnota. W tym przypadku, prawdę o tym, jak proces zrozumienia przyczyn, ekspiacji oraz zadośćuczynienia za poczynione zło przyczynił się do uzyskania narodowej świadomości przez potomków uczestników rabacji, a następnie przysłużył świętej sprawie niezależnego bytu wolnej Ojczyzny. Owa roztropna reakcja na narodową tragedię, przyczyniła się bowiem także do tego, że to właśnie tutaj, a nie gdzie indziej, realnie zaczęła się w r. 1918 odradzać wolna Polska.

Ponawiając zatem zaproszenie, pozostaję z szacunkiem i nadzieją na spotkanie przy Mogile. Wspólnie dajmy świadectwo pamięci o zbrodni, ale i promujmy przykład do naśladowania, jaki - w reakcji na zbrodnię – dała nasza lokalna wspólnota 

W imieniu zarządu Fundacji Pro Patria Semper

Piotr Dziża

1. W ramach obchodów odprawiona zostanie także Msza Święta w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej (czyli pobliskim kościółku na Burku).

2.  Listę co najmniej 207 ofiar, jako wynik wieloletnich badań nad tym zagadnieniem, podaje i dokumentuje w swojej monografii „Mogiła rabacyjna na Cmentarzu Starym w Tarnowie” (wyd. MBP Tarnów, 2017) Bogusław Andrzej Baczyński. Odkrycie to powoduje konieczność jak najszybszego uzupełnienia/ wymiany tablicy informacyjnej na Mogile, zawierającej dotychczas jedynie kilkadziesiąt nazwisk. Mamy nadzieję, że aktualizację Tablicy uda się przeprowadzić i ufundować w najbliższym czasie wspólnymi siłami samorządów z regionu. Sprawa Tablicy będzie poruszona na inauguracyjnym posiedzeniu Rady Pamięci Historycznej Tarnowa i Ziemi Tarnowskiej, do udziału w pracach której już dziś zapraszamy, uprzedzając działania przygotowywane przez nas i Fundację im. Hetmana Jana Tarnowskiego.