Stara Wieś. Krok bliżej nieba

Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

publikacja 27.04.2021 12:20

- Pięknie wygląda prospekt organowy na chórze, a dźwięk organów pomoże nam lepiej chwalić Pana - mówią wierni ze Starej Wsi w parafii Krużlowa.

Stara Wieś. Krok bliżej nieba Biskup Stanisław Salaterski poświęcił nowe organy w kościele w Starej Wsi w parafii Krużlowa. Grzegorz Brożek /Foto Gość

Biskup Stanisław Salaterski wizytując parafię Krużlowa poświęcił organy w kościele w Starej Wsi.

- To jest jedna z trzech świątyń w naszej parafii. Dwie, zabytkowa, drewniana oraz nowy kościół sanktuarium Przemienienia Pańskiego mamy w Krużlowej. Świątynia na starowiejskiej górze jest trzecim kościołem w parafii - tłumaczy ks. prał. Marek Szewczyk, proboszcz krużlowski.

W Starej Wsi kościół stoi na górze. Jednym z najwyżej położonych punktów w okolicy. Stąd jest bliżej nieba. - Cieszymy się organami z prospektem. To nasz nowy nabytek. Poważna inwestycja, która nie tylko ubogaca wygląd naszego kościoła, bo pięknie wygląda, ale też pomoże nam lepiej chwalić Pana Boga, bardziej i piękniej - mówi parafianka Helena Kisielewska. Wiara ludzi z tych okolic jest silna i trwała. Pobożność gorliwa. - Gdyby nie pandemia, choć kościół nie jest mały, to wypełnia się po brzegi - dodaje panie Helena.

Ludzie cenią sobie tę oddaną do użytku w latach 90-tych XX wieku, czyli nie tak dawno, świątynię. Wielu pamięta, ile zachodu, ofiar, pracy kosztowało jej wzniesienie. - Ludzie dbają o to miejsce. Tylko w ostatnim czasie został wyczyszczony i pomalowany dach, poprawione nagłośnienie, wprawione nowe drzwi do kościoła, no i te organy. Wszystko tu mamy. Przydałoby się jeszcze pewnie zmienić chodnik wokół kościoła - mówi Arkadiusz Maciak, nadzwyczajny szafarz Eucharystii i lektor w Starej Wsi.

Biskup Stanisław Salaterski podziękował i pogratulował parafianom krużlowskim ze Starej Wsi ich pracy, która tak pięknie zaowocowała. - Chrystus, który jest dobrym pasterzem zna nas. Wie na co nas stać. Oczekuje, że nie zmarnujemy daru, nie zawiedziemy zaufania. Talenty jakie odnajdujemy w swoim życiu oddajemy wspólnocie. Talenty, są nie tylko sposobem, narzędziem zarabiania na chleb, ale drogą ubogacania życia moralnego i duchowego wspólnoty. Wspólnoty parafialnej, rodzinnej, ojczyźnianej. Tej, jaką jest Kościół. Tej, jaką jest część parafii krużlowskiej gromadzącej się tu, w Starej Wsi. To ubogacanie ma choćby wymiar pięknego śpiewu waszego chóru, ma wymiar znakomitej gry waszej orkiestry. Ta służba talentami ma wymiar także posługi mistrzów organów, z której korzystamy - mówił biskup.