Świniarsko. Złota wspólnota

Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

publikacja 03.05.2021 12:20

2 maja miejscowa parafia świętowała 50. rocznicę utworzenia. Powstała 30 kwietnia 1971 roku. Z tej okazji zafundowała sobie dwa prezenty.

W 50. rocznicę erygowania parafii Mszy św. przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż.

To, że 30 kwietnia 1971 roku bp Jerzy Ablewicz erygował parafię pw. NMP Królowej Polski w Świniarsku, było zwieńczeniem długich zabiegów, najpierw zmierzających ku temu, by mieć na miejscu kościół, świątynię. Świniarsko należało do sądeckiej fary. Podrzecze zaś do parafii w Podegrodziu. Do obu parafii było daleko, więc ludzie zapragnęli po wojnie mieć kościół na miejscu. Pod koniec lat 50. XX wieku zakupiono i postawiono w Świniarsku dawny zbór protestancki ze Stadeł. Przy tym kościele bp Ablewicz 50 lat temu erygował wspólnotę.

W roku 2000 rozpoczęła się budowa nowej świątyni. - Parafia jest rozwojowa, perspektywiczna – zauważył w czasie homilii bp Andrzej Jeż. Jak mówią miejscowi duszpasterze, każdego roku święcą w czasie wizyt kolędowych około 30 nowych domów. Tempo przyrostu jest naprawdę duże.

- Na obecnym etapie nowy kościół, dzięki ofiarności parafian, jest wyposażany i można powiedzieć, że zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz z dnia na dzień pięknieje. Chcemy powoli przygotowywać świątynię do konsekracji - mówi ks. Zbigniew Kożuch, proboszcz parafii.

Świniarsko. Złota wspólnota   Przed Msza św. biskup Andrzej z proboszczem ks. Zbigniewem Kożuchem odsłonili tablicę pamiątkową. Grzegorz Brożek /Foto Gość

- Cieszymy się, że jubileusz świętuje z nami pasterz diecezji tarnowskiej. To umacnia wspólnotę, a błogosławieństwo dodaje sił - mówi Melania Król, parafianka ze Świniarska.

Z okazji jubileuszu ufundowana została pamiątkowa tablica, która znalazła swoje miejsce w przedsionku kościoła parafialnego, a także figura św. Michała Archanioła. - To jest zarówno fizyczna pamiątka jubileuszu, jak i dzieło duchowe modlitwy o świętość na co dzień – tłumaczy ks. Zbigniew Kożuch.

Świniarsko. Złota wspólnota   W procesji z darami przedstawicielka rodziny Lupów, którzy byli kiedyś właścicielami działki, na której powstaje kościół ofiarowała ikonę Matki Bożej. Grzegorz Brożek /Foto Gość

- Ważne, byśmy angażowali się wszyscy w budowanie wspólnoty parafialnej. Zarówno w troskę o świątynię, w którą włożyliście tyle wysiłku, o dzieło i sprawy parafii, różne grupy, ale też tego duchowego, którym jest wspólnota wiary, życia sakramentalnego i modlitwy. Wielu przybywa tu wiernych z zewnątrz. Pewnie w najbliższych dziesięcioleciach parafia podwoi liczbę mieszkańców. Ważne, by ci, którzy już tu są, byli mocną, silną rodziną, ale równocześnie, by ci, którzy przybywają, byli naszym życiem, naszą wiarą zaproszeni do naszej wspólnoty parafialnej - mówił bp Andrzej Jeż w homilii.