Nie da się budować szczęścia na "wartościach" o trwałości baniek mydlanych

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 16.05.2021 09:00

15 maja w tarnowskim seminarium odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa poświęcona misji rodziny we współczesnym świecie.

Nie da się budować szczęścia na "wartościach" o trwałości baniek mydlanych Prelegenci konferencji to m.in. (od lewej): ks. dr Piotr Cebula, ks. dr Władysław Szewczyk, dr Jacek Pulikowski i ks. dr Andrzej Jasnos. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Wydarzenie zorganizowane przez Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Wydział Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin odbyło się w Międzynarodowym Dniu Rodziny oraz roku 40. rocznicy adhortacji Familiaris Consortio.

- Wszyscy doskonale widzimy, jak bardzo narasta kryzys wokół małżeństwa i rodziny, posunięty aż do zakwestionowania ich naturalnego rozumienia. Dostrzegamy kryzys i nie chcemy zrezygnować z drogi leczenia tego stanu. Mówiąc dosadnie - nie możemy od choroby przechodzić do kostnicy. Jesteśmy bowiem przekonani, że małżeństwo i rodzina mają swoją wewnętrzną prawdę, mają swój blask prawdy, do którego człowiek w głębi siebie tęskni - mówił biskup tarnowski Andrzej Jeż, witając zebranych gości, prelegentów i uczestników konferencji za pośrednictwem relacji internetowej realizowanej przez Synaj.tv.

- Rodzi się potrzeba odkrywania i głoszenia na nowo całej prawdy o rodzinie jako najcenniejszym dobru ludzkości - podkreślił, dodając, że kryzys rodziny i kryzys człowieka w ogóle jest wynikiem usuwania w cień Boga, spychania Go na dalszy plan.

- Zaistniała nagląca potrzeba integracji sił i postaw, które będą w stanie kształtować właściwy model współczesnej rodziny, oparty na trwałych wartościach, które nie zmieniają się ze zmianą czasu. Nie da się budować szczęścia na "wartościach" o trwałości baniek mydlanych, które dzisiaj mocno prezentuje się we współczesnej kulturze. Są to działania samobójcze w dalszej perspektywie czasu - mówił biskup.

Podczas konferencji nagrodzony przez prezydenta Andrzeja Dudę tarnowski kapłan, filozof, psycholog i familiolog ks. Władysław Szewczyk podkreślał, jak bardzo mocno treści zawarte w adhortacji Familiaris Consortio wpłynęły na realia duszpasterskie diecezji tarnowskiej. To pod wpływem tego papieskiego dokumentu już w grudniu 1981 r. powstało dwuletnie Studium Rodziny, które do dzisiaj ukończyły setki absolwentów. Kolejnym owocem są powstałe także w 1981 r. Poradnia Specjalistyczna i Telefon Zaufania "Arka" z programem wynikającym wprost z punktu 75. adhortacji. Inne to wakacyjne, 14-dniowe Oazy Rodzin, kręgi Wspólnoty Rodzin i Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, formacja stała doradców poradni rodzinnych dla narzeczonych, Diecezjalny Kongres Rodzin w 1994 r. czy szkolenia w zakresie poradnictwa dla ośrodków polonijnych w wielu krajach.

Czytaj także:

O ewangelizacji własnej rodziny mówił z kolei dr Jacek Pulikowski, który wraz z żoną od 1978 r. zaangażowany jest w służbę rodzinom. - Bez osobistego przykładu zapomnijmy o jakiejś skutecznej ewangelizacji - podkreślił. - Od lat powtarzam rodzicom: żadnej wartości nie przekażą swoim dzieciom, jeśli sami nie będą tą wartością żyli i swoim życiem o niej świadczyli. Jest to dla rodziców ogromne wyzwanie, a dla uczciwych - wielka szansa i mobilizacja na osobisty wzrost - dodał.

Mówił, że ogromnym zadaniem dla rodziców jest ukazanie dzieciom prawdziwego obrazu miłości, gdyż to ona jest jedynym źródłem szczęścia. - Skuteczna ewangelizacja w rodzinie to świadectwo życia wiarą i miłością - powtarzał.

- Skuteczność ewangelizacji wzmacnia, może nawet warunkuje, a może nawet gwarantuje modlitwa, praktyki religijne, obfite korzystanie z łask sakramentów wszystkich członków rodziny, wspólnotowe przeżywanie tych sakramentów, wspólnotowe przeżywanie modlitwy. To są narzędzia ewangelizujące rodziny - stwierdził dr Jacek Pulikowski, zauważając, że członkowie rodziny oddziałują na siebie nawzajem, a ewangelizowanie świata na zewnątrz dokonuje się już niejako automatycznie przez pociągający przykład wiary i miłości.

O współpracy duchownych i świeckich w duszpasterstwie małżeństw i rodzin mówił z kolei ks. Andrzej Jasnos z KUL-u. Apelował o utworzenie specjalistycznego duszpasterstwa dla rodzin z osobami z niepełnosprawnością, dzieląc się swoim bogatym doświadczeniem zdobytym we wspólnocie "Wiara i Światło" oraz przekonując, że rodziny te potrzebują większego wsparcia. - To luka do wypełnienia - wskazywał.

O roli przebaczenia w rodzinie mówiła dr Renata Smoleń z Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie. Ks. dr Piotr Cebula zwrócił z kolei uwagę na analogie w kapłaństwie i małżeństwie. Podkreślono także rolę służebną w rodzinie i dla rodzin. Na pytanie, czy boimy się służby, odpowiadał ks. dr hab. Marek Kluz. O służbie życiu mówiła dr Bogumiła Olejnik, a o służeniu rodzinie polonijnej ks. dr hab. Józef Młyński.