Tarnowska pielgrzymka na Jasną Górę i w tym roku w formie sztafety

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 16.06.2021 09:20

15 czerwca w Zabawie odbyło się spotkanie księży przewodników i organizatorów PPT.

Tarnowska pielgrzymka na Jasną Górę i w tym roku w formie sztafety Księża przewodnicy w Zabawie omawiali, jak najlepiej wykorzystać czas tegorocznej pielgrzymki. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

To już postanowione. Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę podobnie jak w roku ubiegłym będzie przebiegać w formie sztafety.

Każdego dnia na szlak wyruszą po trzy grupy. Dziewiątego dnia wszyscy pielgrzymi uroczyście wejdą na Jasną Górę, by pokłonić się Matce Bożej.

Jak zauważa dyrektor PPT ks. Zbigniew Szostak decyzja była trudna, ale konieczna, by sprostać wszystkim obostrzeniom i zapewnić bezpieczeństwo pielgrzymom. Ta forma pielgrzymowania, choć z pozoru łatwa, wymaga jednak o wiele więcej trudu, wysiłku i samodyscypliny od pątników, by wytrwali i przemierzyli szlak 9-dniowych rekolekcji.

Hasło tegorocznej pielgrzymki to "Eucharystia daje życie". Przewodnikiem duchowym Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę i autorem rozważań jest ks. Michał Dąbrówka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego.

- Podczas codziennych konferencji, homilii, apeli będą omawiane poszczególne etapy Mszy św. - krok po kroku, dlatego ważne jest, by w pielgrzymce uczestniczyć każdego dnia. Mimo że i w tym roku będzie ona realizowana w formie sztafety, to jednak są to dziewięciodniowe rekolekcje z jednym dniem w trasie i ostatnim dniem na Jasnej Górze - przypomina kapłan i już dzisiaj zachęca pielgrzymów, a także każdego, kto chciałby skorzystać z rekolekcji, do codziennego odsłuchiwania materiałów, które będą dostępne w aplikacji pielgrzymkowej, oraz wzięcia udziału w wieczornych spotkaniach w kościołach, które będą organizowane przez księży przewodników na terenie diecezji tarnowskiej.

W aplikacji dla pielgrzymów dostępne będą konferencje, rozważania Różańcowe, a także każdego dnia omówiony zostanie jeden z cudów eucharystycznych. Codzienna Msza św., adoracja Najświętszego Sakramentu i apel odbywać się będą w jednym z kościołów na terenie poszczególnych grup.

Ważną rolę do odegrania podczas tegorocznego pielgrzymowania będą miały również media. Jak zapewnił dyrektor radia RDN Małopolska ks. Jan Bartoszek program realizowany na pielgrzymce wybrzmi także na antenie. Dziennikarze będą także towarzyszyć pątnikom na szlaku. Dzięki temu wszyscy pielgrzymi będą mogli realizować program każdego dnia, korzystając nie tylko ze specjalnej aplikacji pielgrzymkowej w telefonie, ale także z transmisji radiowych i internetowych realizowanych przez ekipę medialną PPT.

Jak co roku tarnowskie pielgrzymowanie rozpocznie się 17 sierpnia Mszą św. w tarnowskiej katedrze o godz. 7.30, a zakończy 25 sierpnia na Jasnej Górze. Tarnowskich pielgrzymów przed tron Jasnogórskiej Pani wprowadzi w tym roku grupa nr 18 - Św. Wojciech, której przewodnikiem jest ks. Tomasz Krawiec.

Zmienili się ponadto księża przewodnicy grupy 7 i 16. Mielecką "szesnastkę" poprowadzi ks. Piotr Wąż, który po raz 9 .w tym roku wyruszy na pątniczy szlak, a przez ostatnie trzy lata był pielgrzymem grupy 3. Z kolei przewodnikiem "siódemki" został tegoroczny neoprezbiter ks. Grzegorz Banaś, pochodzący z Drwini.