Temat trudny, ale człowiek nie nudny

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 18.06.2021 19:14

W Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek Tarnów podsumowano konkurs o kard. Wyszyńskim.

Laureaci, organizatorzy i goście. Laureaci, organizatorzy i goście.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Został zorganizowany z okazji Roku kard. Stefana Wyszyńskiego w związku z rocznicami jego urodzin i śmierci.

- Zaprosiliśmy do udziału uczniów szkół podstawowych i średnich z myślą, że będą mieli okazję lepiej poznać Prymasa Tysiąclecia, dowiedzieć się o trudnej historii Polski w jego czasach, docenić wartości, którym ks. kard. Wyszyński był wierny. Ponadto chodziło nam o doskonalenie kompetencji i umiejętności w zakresie stworzenia multimedialnej prezentacji o bohaterze konkursu - mówi Ewa Sojat, wicedyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek Tarnów.

Współorganizatorem konkursu była szkoła z Nieszkowic Małych. - Naszym patronem jest co prawda Jan Paweł II, ale był on bardzo bliski kard. Wyszyńskiemu. Uczniowie mogli poznać postać Prymasa Tysiąclecia dzięki prezentacjom w każdej klasie - mówi dyrektor Ewa Płaczek.

Trzecim współorganizatorem był Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. - Kardynał Wyszyński mówił, że Polacy to pokolenia orłów. Pokazywał sam swoim życiem, że można wzbić się ponad przeciętność, ciągle pokonywać przeciwności i zwyciężać - mówi ks. dyrektor dr Tomasz Lelito.  

Prace do konkursu zgłosiło 25 uczniów ze szkół podstawowych oraz 9 ze szkół średnich, głównie z Małopolski i Podkarpacia.

Kacper z Olesna podkreśla, że tematyka konkursu nie była łatwa. - Postać prymasa Wyszyńskiego jest bardzo ciekawa, ale niełatwa do ogarnięcia – mówi chłopak. Ola z Dębicy starała się wydobyć z życiorysu Prymasa Tysiąclecia jego odwagę. - Kiedy został aresztowany i uwięziony, nie poddał się. Dla młodych może być wzorem odwagi w dążeniu do celu - mówi laureatka konkursu.

Gala konkursu odbyła się 18 czerwca w auli MCDN w Tarnowie. Nagrody wręczał m.in. bp Stanisław Salaterski, który wspomniał, że pogrzeb prymasa Wyszyńskiego odbył się w dniu jego święceń kapłańskich. - Rano cieszyliśmy się z otrzymanego daru kapłaństwa, a po południu opłakiwaliśmy z całą Polską Prymasa Tysiąclecia, który pozostawił po sobie trwały ślad w historii narodu i Kościoła w Polsce jako człowiek wiary, bezkompromisowy w walce ze złem i zarazem pełen dobroci, ciepła, uśmiechu - mówił bp Salaterski.

Ponieważ organizatorzy konkursu zaprosili do współpracy Centrum Sztuki Mościce, przed gośćmi gali pojawili się z krótkim programem artystycznym Świerczkowiacy. - A szkoła w Siedliskach Tuchowskich udostępniła nam piękną wystawę o kard. Wyszyńskim, którą można zobaczyć w naszym ośrodku - dodaje E. Sojat.