Dar ołtarza rycerzy św. Jana Pawła II

Jacek Skoczeń

publikacja 26.07.2021 14:30

Bracia z trzech chorągwi tarnowskiej komandorii pracowali przy ogrodzeniu Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania w Starym Sączu.

Dar ołtarza rycerzy św. Jana Pawła II Rycerze w akcji. fot. Jacek Matuszewski

„Kto chciałby zobaczyć wspaniałych Rycerzy św. Jana Pawła II w akcji?
Oto ich konkretna służba jako dar ołtarza.
Zacni Bracia Rycerze - Bóg Wam zapłać!” - te słowa można przeczytać na facebookowej stronie Diecezjalnego Centrum Pielgrzymowania Jana Pawła II w Starym Sączu.

Sobotni ranek i godziny południowe 24 lipca Bracia Rycerze św. Jana Pawła II z komandorii tarnowskiej poświęcili na pracę przy odnowieniu i konserwacji ogrodzenia przy Centrum. Jak sami mówili: „Jest to nasz dar ołtarza. Chcemy ofiarować go podczas uroczystości ku czci Patronki Ziemi Sądeckiej św. Kingi”. Dlatego też odpowiedzieli konkretną pracą na prośbę dyrektora Centrum ks. Pawła Brońskiego i w sile trzech chorągwi przybyli na błonia starosądeckie. Jak zapewniają nie jest to ostatnia pomoc dla tego miejsca.

W pracach uczestniczyli bracia ze wszystkich chorągwi komandorii tarnowskiej: chorągwi św. Jana Pawła II w Nowym Sączu, chorągwi Nawiedzenia NMP w Nawojowej i najmłodszej chorągwi Wniebowzięcia NMP - Królowej Krynickich Zdrojów w Krynicy. W pracach dzielnie pomagała Martynka - wnuczka Wielkiego Rycerza chorągwi z Nawojowej Jerzego, a zarazem córka rycerza tejże chorągwi Aleksandra.

Dar ołtarza rycerzy św. Jana Pawła II   W pracach uczestniczyli bracia ze wszystkich chorągwi komandorii tarnowskiej: chorągwi św. Jana Pawła II w Nowym Sączu, chorągwi Nawiedzenia NMP w Nawojowej i najmłodszej chorągwi Wniebowzięcia NMP - Królowej Krynickich Zdrojów w Krynicy. fot. Jacek Matuszewski

„Jesteśmy klerykalni - mówią rycerze. Wiemy, że to słowo jest dzisiaj niepopularne. Ale nie dla nas. Chcemy iść za przykładem św. Jana Pawła II, pomagając naszym księżom proboszczom w codziennych sprawach parafialnych. Wiemy, że bardzo często przydaje się męskie ramię czy to do niesienia baldachimu na procesji, czy też do prac porządkowych przy kościele, czy do kierowania ruchem na parkingu parafialnym. Bardzo ważną rzeczą jest, aby w naszych parafiach także mężczyźni znajdowali należne sobie miejsce. Mówiąc kolokwialnie – wyciągamy chłopów spod chóru do ołtarza.

Modlitwa, propagowanie nauczania Świętego Patrona, ale także wspólna, męska przyjaźń, spotkanie, radość to wartości z którymi wychodzimy do, często schowanych za filarem kościelnym mężczyzn. Dzisiaj w naszej diecezji jest nas 35 zebranych w trzech chorągwiach. Mamy nadzieję, że już końcem sierpnia powstaną dwie nowe chorągwie. Bo aby powstała chorągiew, wystarczy 6 parafian, katolików, mogących przystępować do sakramentów świętych oraz, co bardzo istotne, błogosławieństwo księdza proboszcza. Gdyby ktoś chciał się bliżej dowiedzieć o naszym Zakonie, proszę wysłać maila na adres: jacek.matuszewski@rycerzejp2.org

Patrząc na zapał tych młodych mężczyzn w wieku od 20 do 85 lat (bo wiek to nie PESEL ale stan ducha), można z całą świadomością powiedzieć, że to Boże dzieło jeszcze wiele dobrego przyniesie dla naszych parafii.