Gdzie szukać korzeni Światowych Dni Młodzieży? Na Błyszczu w Tylmanowej!

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 01.08.2021 23:20

Za rok minie 50. rocznica od wydarzenia, które dało początek spotkaniom młodych z papieżem.

Gdzie szukać korzeni Światowych Dni Młodzieży? Na Błyszczu w Tylmanowej! Tradycyjnie w pierwszą niedzielę sierpnia oazowicze oraz parafianie z Tylmanowej i okolicznych miejscowości spotkali się na Mszy św. na Błyszczu. fot. Lucyna Kozub

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę sierpnia parafianie z Tylmanowej, ale także okolicznych miejscowości - Krościenka, Jazowska, Obidzy, Łącka, Ochotnicy czy m.in. Szczawnicy - spotkali się na Mszy św. na Błyszczu. Były obecne poczty sztandarowe Związków Podhalan z okolicznych gmin oraz oazowicze z Krościenka. Mszę św. celebrowali kapłani z okolicznych parafii.

49 lat temu na tej górze Mszy św. przewodniczył kard. Karol Wojtyła w asyście ks. Franciszka Blachnickiego i pięćdziesięciu innych kapłanów. Zgromadzili się na niej oazowicze Ruchu "Światło-Życie" z okolicznych miejscowości na tzw. dniu wspólnoty - ok. 700 młodych ludzi. To tutaj ks. Józef Grygotowicz zrobił przyszłemu papieżowi zdjęcie, które obiegło świat, a sam kard. Karol Wojtyła żartował wtedy, że jeszcze dolarami mu za nie będą płacić. Dolarów nie zarobił, ale wartość zdjęcie ma do dziś bezcenną.

Gdzie szukać korzeni Światowych Dni Młodzieży? Na Błyszczu w Tylmanowej!   Ks. Józef Grygotowicz i jego zdjęcie wykonane na Błyszczu 49 lat temu, które obiegło świat. Jakub Szymczuk /Foto Gość

Jan Paweł II nieraz mówił, że idea Światowych Dni Młodzieży ma swe źródło w doświadczeniu ruchu oazowego. W 1991 roku w Częstochowie powiedział biskupom polskim, że to spotkanie młodzieży jest jednym z najpiękniejszych owoców Ruchu Światło–Życie. Zaś w książce „Wstańcie, chodźmy“ napisał, że ŚDM wyrastają poniekąd z doświadczenia spotkań z młodymi oazowiczami.

Po raz pierwszy w oazowym dniu wspólnoty kard. Karol Wojtyła uczestniczył 16 sierpnia 1972 roku właśnie na Błyszczu, stąd można się doszukać w tym miejscu niejako korzeni ŚDM. Oazowicze z kolei zaczęli Błyszcz nazywać górą Tabor.

Sam papież wielokrotnie później wspominał piękną Tylmanową i gościnnych tylmanowian. Dokładnie pamiętał deszcz i burzę gradową, w jakiej Mszę św. odprawiał. Tę noc spędził na plebani w Tylmanowej, bo był przemoknięty.

W 2000 roku parafianie z Tylmanowej wybudowali na Błyszczu kaplicę w kształcie namiotu, a tradycję spotykania się tam na Mszy św. wspólnie z oazowiczami kontynuują co roku. Proboszcz Tylmanowej ks. Marek Mroczek mówi, że ludzie dbają o pamięć o wydarzeniu sprzed 49 lat, ale także o samo miejsce. - W ubiegłym roku wymieniliśmy dach na tamtejszej kaplicy - dodaje i już dzisiaj zaprasza za rok na Błyszcz.