Koszycka parafia rozpoczęła dziękczynienie za 40 lat istnienia

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 07.08.2021 13:10

Pierwsi proboszczowie tej wspólnoty - ks. prał. Karol Dziubaczka i ks. prał. Kazimierz Bonarek - wspominają czasy jej powstania, budowy świątyni i żywego Kościoła.

Koszycka parafia rozpoczęła dziękczynienie za 40 lat istnienia Proboszczowie koszyckiej parafii - pierwszy ks. prał. Karol Dziubaczka (z prawej), przewodzący wspólnocie przez 32 lata z 40 lat jej istnienia ks. prał Kazimierz Bonarek (z lewej) i obecny ks. Paweł Płatek. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Trzydniowy odpust ku czci Przemienienia Pańskiego w Koszycach Wielkich jest okazją do świętowania 40 lat istnienia parafii.

W uroczystość 6 sierpnia Mszę św. koncelebrowali w koszyckim kościele trzej proboszczowie tej parafii: dwóch pierwszych - ks. prał. Karol Dziubaczka i ks. Kazimierz Bonarek, oraz obecny ks. Paweł Płatek.

Tego dnia okolicznościowe kazanie wygłosił pierwszy proboszcz parafii ks. prał. Karol Dziubaczka. Dziś, 7 sierpnia, kazanie podczas wieczornej Mszy św. skieruje do parafian wieloletni proboszcz tej wspólnoty ks. Kazimierz Bonarek. W niedzielę, 8 sierpnia, głównej uroczystości odpustowej przewodniczył będzie biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Koszycka parafia rozpoczęła dziękczynienie za 40 lat istnienia   6 sierpnia w Koszycach Wielkich okolicznościowe kazanie wygłosił pierwszy proboszcz parafii ks. prał. Karol Dziubaczka. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Ks. prał. K. Dziubaczka wspominał, że abp Jerzy Ablewicz chciał, by kościół ten był oryginalną wizytówką Tarnowa, polecił mu poszukać architekta, który jeszcze nie projektował kościoła w diecezji tarnowskiej. Zanim jednak rozpoczęła się budowa okazałej świątyni na koszyckim wzniesieniu nawiązującym do góry Przemienienia Pańskiego, Pan Jezus zamieszkał tu w garażu zamienionym na kaplicę. - W Koszycach Wielkich wszystko zaczęło się jak w Betlejem, bo cóż to za różnica garaż czy stajenka - wspomina kapłan.

Pierwszą Mszę św. odprawił w tej garażowej kaplicy mszalnej 21 kwietnia 1981 roku. Przy niej 17 lipca 1981 roku abp Jerzy Ablewicz erygował parafię, która otrzymała wezwanie Przemienienia Pańskiego. - Przy wyborze wezwania parafii kierowałem się kilkoma względami, jeden z nich był osobisty. Przez 30 lat co roku podczas jednego lub dwóch dni głosiłem kazania na odpuście ku czci Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu. Czułem się związany z tym kultem - opowiada.

To jego interwencji parafia także zawdzięcza obraz znajdujący się w głównym ołtarzu. Jest to kopia wizerunku Chrystusa Przemienionego z sądeckiej fary namalowana przez Agnieszkę Dziurawiec z Tarnowa na wizytę Ojca św. na starosądeckich błoniach. Modlił się przed nim Jan Paweł II w dniu kanonizacji św. Matki Kingi. Ks. prał. K. Dziubacza przekonał biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca, który miał wobec niego inne plany, by obraz po wizycie papieża Polaka trafił właśnie do Koszyc Wielkich. Jego uroczysta intronizacja odbyła się 7 sierpnia 1999 roku.

Koszycka parafia rozpoczęła dziękczynienie za 40 lat istnienia   Okazała koszycka świątynia. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

- Dziś po latach, jako wasz pierwszy, obecnie już stary i kaleki proboszcz, proszę was o jedno. Tak jak chętnie i ofiarnie budowaliście ten kościół, dziś z jeszcze większą odpowiedzialnością i poświęceniem zadbajcie o to, aby była w nim żywa i młoda wspólnota wierzących, aby te mury nigdy nie były puste - apelował do wiernych ks. prał. K. Dziubaczka, prosząc koszyckich parafian, by byli stróżami przeszłości i znakiem sprzeciwu wobec zalewającej nas kultury śmierci.

- Dzisiaj w imię rzekomego postępu odbiera się człowiekowi Boga, odbiera się rozum, ludzką godność i wolność - dodał, wskazując, by życie swoje budowali na Chrystusie. - Przemieniony Chrystus jest gwarantem naszej wieczności i to wieczności szczęśliwej - zapewniał.

Koszycka parafia rozpoczęła dziękczynienie za 40 lat istnienia   Z parafianami we wdzięcznej modlitwie za 40 lat parafii trwa także emerytowany proboszcz ks. Kazimierz Bonarek. 7 sierpnia to on wygłosi kazanie. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Jak podkreślał, cały trud budowania okazałego, zadbanego, pięknie wyposażonego kościoła to lata probostwa jego następcy - ks. prał. Kazimierza Bonarka, który przewodził koszyckiej wspólnocie przez 32 lata. Wraz z pnącymi się w górę murami, powstawał Kościół żywy i liczne wspólnoty - m.in. kolejne róże różańcowe, Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, grupy młodzieżowe, trzy o charakterze misyjnym, Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym i jedyne w diecezji Bractwo Przemienienia Pańskiego, którego statut zatwierdził biskup w 2004 roku. Dziś grupa ta działa bardzo prężnie, animując coraz to nowe formy rozwijające kult Chrystusa Przemienionego.

Koszycka parafia rozpoczęła dziękczynienie za 40 lat istnienia   40 lat istnienia parafii wierni będą świętować także w niedzielę. Centralnej uroczystości odpustowej przewodniczył będzie biskup tarnowski Andrzej Jeż. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

- Zawsze Eucharystia stanowiła centrum działalności każdej z grup. Zawsze też sam byłem na spotkaniach każdej z nich, żeby być z parafianami w bliższym kontakcie. Dziś procentuje to poczuciem jedności z parafią. Mimo że od 5 lat jestem na emeryturze, parafianie nadal do mnie dzwonią, by w chorobie pocieszyć i dodać sił. Chcę podkreślić także ogromną życzliwość, jakiej doznaję ze strony obecnie posługujących w parafii kapłanów. Obecny proboszcz pamięta o intencjach mszalnych dla mnie na każdy miesiąc. Kiedy dzwoni, czuję się autentycznie zdrowszy. Dzięki parafii umacnia się moja wiara, czuję się potrzebny i choć wiele już nie mogę zrobić ze względu na stan swojego zdrowia, to widocznie mam jeszcze jakieś zadanie do spełnienia w pokoiku na Pszennej - modlić się za koszycką wspólnotę - mówi z ogromnym wzruszeniem ks. prał. Kazimierz Bonarek, który dziś w Koszycach Wielkich wygłosi do parafian okolicznościową homilię.