Wola Mędrzechowska. To jest wasza droga do nieba

ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 15.08.2021 16:12

Parafia Wniebowzięcia NMP świętowała z bp. Stanisławem Salaterskim rocznicę powstania i konsekracji kościoła.

Bp Stanisław Salaterski święci nowy obraz w ołtarzu głównym. Bp Stanisław Salaterski święci nowy obraz w ołtarzu głównym.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

W niedzielę 15 sierpnia w Woli Mędrzechowskiej podczas Sumy odpustowej ku czci Wniebowzięcia NMP wspominano 70. rocznicę konsekracji kościoła i powstania parafii. - Nasza miejscowość po raz pierwszy została wymieniona w 1618 r. jako część parafii Bolesław - mówi ks. proboszcz Mirosław Tragarz.

W połowie XVIII w. wieś została włączona do parafii św. Marii Magdaleny w Szczucinie. Początki życia liturgicznego datowane są na 1875 rok, kiedy powstała kaplica drewniana, poświęcona przez bp. Alojzego Pukalskiego. Kaplica przetrwała do 1937 roku.

Ks. proboszcz Mirosław Tragarz.   Ks. proboszcz Mirosław Tragarz.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

- W 1934 r. wybudowano kaplicę murowaną, którą później przerobiono na prezbiterium obecnego kościoła. Można więc powiedzieć, że budowa naszej świątyni trwała od 1934 do 1951 roku. 70 lat temu, 15 sierpnia bp Karol Pękala konsekrował kościół pw. Wniebowzięcia NMP. Na uroczystości miało być 4 tys. ludzi. Akt nadania wezwania kościołowi podpisał kard. Stefan Wyszyński. W tym samym roku została tutaj erygowana parafia - dodaje ks. Tragarz.

Poświęcenie bukietów zbóż, kwiatów i ziół.   Poświęcenie bukietów zbóż, kwiatów i ziół.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Historię kościoła, ale i całej wspólnoty przypomniał w homilii bp Salaterski. - Ten kościół i wasza miejscowość są dla was drogą do nieba, na które dzisiaj wskazuje Maryja Wniebowzięta. Starając się o piękno wystroju świątyni, jej otoczenia, jak również o piękno domów i obejść, nie zapominajmy, że najważniejsze jest piękno duszy zjednoczonej z Bogiem, żyjącej łaską sakramentów świętych, rozmodlonej, zasłuchanej jak Maryja w słowo Boże, czystej, pokornej i dobrej dla bliźnich. Maryja pokazuje nam, że droga, którą Ona przeszła do nieba, nie składała się ze spektakularnych działań, widowiskowych poczynań. To była droga przyjaźni z Bogiem, małżeństwa, macierzyństwa, codziennej troski o dom, towarzyszenia Jezusowi aż po krzyż, troski o bliźnich, a po wzięciu do nieba - miłości do swoich dzieci. Niech zwyczajność waszego życia promieniuje pięknem zjednoczenia z Bogiem, które symbolizują przyniesione dzisiaj bukiety zbóż, kwiatów i ziół. Gromadźcie naręcza dobrych uczynków, aby zanieść je kiedyś przed Boży tron jako swoją odpowiedź na miłość Boga - mówił bp Salaterski.

Pamiatką jubileuszu będzie także nowy sztandar.   Pamiatką jubileuszu będzie także nowy sztandar.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Na pamiątkę jubileuszu biskup poświęcił nowy obraz w ołtarzu głównym, przedstawiający zaśnięcie Matki Bożej inspirowane dziełem Lazarusa Gertnera z kościoła w Łękach Górnych. Poświęcił także sztandar ufundowany z okazji 70-lecia parafii.

Po Mszy św. bp Salaterski poprowadził procesję eucharystyczną z udziałem miejscowej orkiestry dętej.