Inwestytura w Szczepanowie

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 28.08.2021 16:06

Po raz 176. - tym razem w sanktuarium św. Stanisława - odbyło się spotkanie dam i kawalerów Królewskiego Orderu św. Stanisława.

Nowi kawalerowie Królewskiego Orderu św. Stanisława Biskupa i Męczennika - ks. Zdzisław Gniewek (z lewej) i ks. Marian Myjak. Nowi kawalerowie Królewskiego Orderu św. Stanisława Biskupa i Męczennika - ks. Zdzisław Gniewek (z lewej) i ks. Marian Myjak.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

W sobotę 28 sierpnia w sanktuarium św. Stanisława BM w Szczepanowie odbyła się 176. Inwestytura Królewskiego Orderu św. Stanisława.

Spotkanie poprzedziła Msza św., której przewodniczył bp Andrzej Jeż. W homilii zachęcał, by naśladować św. Stanisława w jego drodze do sławy.

- Sława św. Stanisława nie bierze się z popularności, która szybko przemija. Pochodzący ze Szczepanowa biskup stał się sławny dzięki zjednoczeniu z Bogiem, żywej wierze, prawości charakteru i ofierze z życia w obronie godności człowieka i ładu moralnego - mówił bp Jeż.

Kaznodzieja podkreślał, że św. Stanisław przypomina, że istnieje wyraźna granica między dobrem i złem, której nie można przekraczać ani zacierać. - Św. Stanisław uczy nas rozeznawać tę granicę i mówić stanowcze „nie” jakimkolwiek paktom ze złem. Współczesna kultura o tym zapomina, zacierając granicę między dobrem i złem, aby zło usprawiedliwić i usankcjonować. Musicie się temu stanowczo sprzeciwiać jako osoby związane przez order ze św. Stanisławem, z jego bezkompromisowością wobec zła i wiernością Bogu - mówił biskup.

Apelował, by damy i kawalerowie orderu byli ludźmi budującymi narodową jedność, której patronem jest św. Stanisław.

Po Mszy św. odbyło się włączenie postulantów do grona dam i kawalerów Królewskiego Orderu św. Stanisława. Zostali nimi m.in. dwaj kapłani pochodzący z diecezji tarnowskiej: ks. Marian Myjak (emerytowany proboszcz w Jodłowej Górnej) oraz ks. Zdzisław Gniewek - proboszcz w parafii św. Stanisława.

Wielki Kanclerz Wielkiej Kapituły Królewskiego Orderu św. Stanisława Biskupa i Męczennika Ireneusz Vowie podkreśla, że kapituła kontynuuje chlubną tradycję związaną z orderem, a także promuje w życiu osobistym i społecznym wartość rycerskości, szlachetności i prawości, w zgodzie z nauką Kościoła katolickiego.

Przyznaje, że w Polsce istnieje kilka kapituł przyznających order. - Order jest jeden, dlatego wszystkich jednoczy to, co on wyraża i do czego wzywa. Jeżeli wszyscy będziemy wobec siebie braterscy, życzliwi, zatroskani wspólnie o dobro ojczyzny, wówczas będziemy zjednoczeni wspólnym celem - dodaje Wielki Kanclerz.

Obecnie ok. 4,5 tysiąca osób zostało udekorowanych Królewskim Orderem św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

- Order Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika został ustanowiony 7 maja 1765 roku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który został jego pierwszym Wielkim Mistrzem. Order zajmował drugie miejsce w hierarchii polskich orderów, po orderze Orła Białego, a przed ustanowionym w 1792 roku Orderem Virtuti Militari. Nadawany był corocznie 8 maja, podczas uroczystości ku czci świętego Stanisława w kościele św. Krzyża w Warszawie. Jego otrzymanie miało być zachętą do dalszej służby publicznej - wyjaśnia ks. prał. Władysław Pasiut, który jest kustoszem sanktuarium w Szczepanowie i kapelanem kapituły.