Modlitwa i edukacja na Górze Śmierci

ECPiP Pustków

publikacja 16.09.2021 12:29

Po raz dziesiąty młodzież z dekanatu Pustków Osiedle uczestniczyła w spotkaniu z historią poznając jej aktualne do dzisiaj przesłanie.

Młodzi ludzie uczcili pamięć ofiar obozu w Pustkowie. Młodzi ludzie uczcili pamięć ofiar obozu w Pustkowie.
Agata Plezia

Jak co roku, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, pod Górą Śmierci w Paszczynie, zebrała się młodzież Dekanatu Pustków-Osiedle przygotowujaca sie do sakramentu bierzmowania.
Wraz z młodzieżą na jubileuszowe X. Modlitewno-Edukacyjne Spotkanie Młodych przybyli duszpasterze, siostry zakonne oraz młodzież z JS Strzelec z Zespołu Szkół z Pustkowa Osiedla.

W ramach MESM 2021 przypomniano i przybliżono heroiczną postać Prymasa Tysiąclecia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego - świadka dwóch totalitaryzmów XX wieku, w związku ze 120. rocznicą urodzin i 40. rocznicą jego śmierci.

Podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej przy każdej ze stacji odczytywane były rozważania przez ks. Łukasza Haladę, wikariusza parafii św. Stanisława BM w Pustkowie Osiedlu, natomiast o bł. kard. Wyszyńskim mówił Marian Matkowski, opiekun Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej przy Górze Śmierci w Paszczynie.

Po zakończeniu Drogi Krzyżowej i dotarciu pod pomnik główny, poświęcony pamięci ofiar niemieckich obozów pracy przymusowej Pustkowa, modlitwę za zmarłych, bohaterów i ofiary II wojny światowej oraz za ojczyznę za wstawiennictwem bł. kard. Stefana Wyszyńskiego odmówił ks. Łukasz Halada.

Następnym punktem Spotkania Młodych na Górze Śmierci była gawęda historyczna Mariana Matkowskiego, poświęcona historii uwięzienia Prymasa Polski. 

Po krótkiej refleksji dla młodzieży o patriotyzmie i po błogosławieństwie dla wszystkich zebranych na zakończenie MESM 2021, Marian Matkowski zaprosił uczestników spotkania na zwiedzanie Ekspozycji Historyczno-Dydaktycznej przy Górze Śmierci w Paszczynie.

Więcej informacji przeczytacie na stronie Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie.