Kotwice pamięci

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 22.10.2021 10:48

Zespół kamiennych nagrobków z XIX i XX wieku na cmentarzu w Łososinie Górnej został wpisany do rejestru zabytków.

Ks. dr Kazimierz Fąfara i dr Robert Kowalski. Ks. dr Kazimierz Fąfara i dr Robert Kowalski.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

W kościele parafialnym pw. Wszystkich Świętych w Łososinie Górnej odbyło się 20 października spotkanie poświęcone kamiennym nagrobkom z XIX i XX wieku, znajdującym się na miejscowym cmentarzu, które zostały wpisane do rejestru zabytków.

Prelekcję na temat zabytkowych pomników nagrobnych, upamiętniających ludzi zasłużonych dla parafii, regionu i Polski, wygłosił dr Robert Kowalski, kierownik sądeckiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.

- Kotwice pamięci to dobre określenie naszych cmentarzy i znajdujących się tam grobów. Odwiedzając je zagłębiamy się w przeszłość, w naszą historię, w dzieje osób, które ją tworzyły, a jednocześnie zakorzeniamy się w niej, odkrywając naszą tożsamość - mówił dr Kowalski.

Dzięki kwerendzie na temat zabytkowych nagrobków udało się wydobyć na światło dzienne biografie pochowanych pod nimi osób. Są wśród nich właściciele ziemscy, przedstawiciele inteligencji, duchowieństwa, ludzi zaangażowanych w rozwój gospodarczy regionu, walki o niepodległość ojczyzny, w tym dwóch powstańców listopadowych.

Tabliczka nagrobna Stanisława Zawiszy Czarnego, weterana powstania listopadowego.   Tabliczka nagrobna Stanisława Zawiszy Czarnego, weterana powstania listopadowego.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Ponadto każdy z nagrobków - jak podkreśla dr Kowalski - jest unikatowy, nierzadko wykonany z wielkim kunsztem artystycznym. Dwa z kamiennych pomników są autorstwa znanych krakowskich rzeźbiarzy kamieniarzy.

Wpisanie do rejestru zabytków pozwoli na lepszą ochronę nagrobków, ale i na podniesienie waloru edukacyjnego łososińskiego cmentarza. - Znamy wiele cmentarzy ważnych dla historii Polski. Warto jednak pochylić się nad grobami znajdującymi się na naszej nekropolii, by odkryć bogactwo historii naszej parafii, miejscowości, osób, które miały wpływ na obecną rzeczywistość - podkreśla ks. dr Kazimierz Fąfara, proboszcz łososińskiej parafii Wszystkich Świętych.

Więcej o łososińskim cmentarzu przeczytacie w numerze 44 „Gościa Tarnowskiego”, który ukaże się 7 listopada.