Ciężkowice. Chętnych było jeszcze więcej

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 07.11.2021 16:40

W ten weekend odbyła się druga sesja kursu dla kandydatek na przewodniczki DSM. Zapisało się na niego 116 dziewcząt z diecezji tarnowskiej.

Ciężkowice. Chętnych było jeszcze więcej Na kurs chciało zapisać się więcej osób, bo... "DSM jest super". Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Druga sesja kursu dla kandydatek na przewodniczki Dziewczęcej Służby Maryjnej odbywała się od 5 do 7 listopada w gościnnych progach domu rekolekcyjnego w Ciężkowicach. Na ten kurs zapisało się 116 dziewcząt z kilkudziesięciu różnych parafii diecezji tarnowskiej. - Chętnych było jeszcze więcej, ale ze względów logistycznych musieliśmy tym osobom odmówić - mówi s. Marcina Kapustka, opiekunka DSM.

Już tylko ten fakt świadczy o tym, że DSM rozwija się w parafiach diecezji tarnowskiej. Są obecne pewnie w 75 proc. z nich. Dokładnie w ilu, próbuje się też doliczyć diecezjalny sztab. Ma pomóc w tym będąca w fazie tworzenia mapa DSM-ów. Stworzyła ją jedna z przewodniczek. Mapa nie jest jeszcze kompletna, zachęcamy więc do zgłaszania informacji o istniejących w parafiach wspólnotach, pisząc na adres e-mail: grupy.dsm.diecezja.tarnow@gmail.com. Mapę można znaleźć TUTAJ.

Diecezja tarnowska inspiruje w tej kwestii także inne diecezje. - Zadzwonił do mnie niedawno młody ksiądz, neoprezbiter z Bełchatowa, i mówił, że będąc na wakacjach w Przyszowej, zobaczył tam DSM. Chciałby ten rodzaj formacji zaszczepić w swojej parafii, w diecezji łódzkiej, prosił o materiały - opowiada ks. Daniel Świątek, diecezjalny opiekun DSM.

Materiałów dotyczących Dziewczęcej Służby Maryjnej jest coraz więcej. Powstało już Vademecum dla przewodniczki, Konspekty spotkań, Dziennik duchowy, niedawno ukazał się Zeszyt ćwiczeń będący wsparciem podczas spotkań grup. W fazie tworzenia jest także statut DSM, a podręcznik zyska nowe oblicze. - Idee, tematy pozostają wciąż te same, ale trzeba o nich opowiedzieć na nowo, sprawić, by język i formy nie brzmiały archaicznie - mówi ks. Daniel Świątek.

I choć czas pandemii z pewnością w niejednej parafii negatywnie wpłynął na spotkania grup, także DSM, to jednak - jak zauważa s. Marcina - z drugiej strony stworzył okazję do odkrywania nowych możliwości formacji, a także zaistnienia w sieci.

Diecezjalni opiekunowie zachęcają grupy DSM do wzięcia udziału w konkursie plastycznym, który już niebawem odbędzie się u tarnowskich filipinów. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie DSM Diecezji Tarnowskiej.

Zakończenie trwającego obecnie kursu dla kandydatek na przewodniczki odbędzie się w maju, z kolei ich błogosławieństwo w czerwcu 2022 r. w Zabawie. Wtedy dokładnie mija 35. rocznica beatyfikacji bł. Karoliny.