Biadoliny Radłowskie. Jesteśmy bardzo dumni z naszej młodzieży

informacja prasowa

publikacja 22.12.2021 11:50

Uczniowie przedstawili jasełka uczestnikom Środowiskowego Domu Samopomocy w Łysej Górze, których także obdarowali upominkami.

Biadoliny Radłowskie. Jesteśmy bardzo dumni z naszej młodzieży Uczestnicy projektu. arch. szkoły w Biadolinach Radłowskich

”W imieniu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Fundacji Civis Polonus gratuluję otrzymania dotacji w Konkursie Małe Granty Programu Równać Szanse 2021…”. Taką radosną informację na skrzynkę elektroniczną otrzymało Stowarzyszenie im. ks. Józefa Łakomego z Biadolin Radłowskich, które prowadzi miejscową szkołę podstawową. Spośród nadesłanych z całego kraju projektów, eksperci wyłonili 101 najlepszych. Z Małopolski doceniono pięć wniosków, które otrzymały dofinansowanie, w tym jeden właśnie z Biadolin Radłowskich.

- Celem Programu „Równać szanse” jest wsparcie młodych ludzi z małych miejscowości w samodzielnym i świadomym osiąganiu wyznaczonych przez siebie celów, myśląc perspektywicznie o własnej przyszłości. Program skierowany jest do młodych ludzi w wieku 13-19 lat z miejscowości, w których mieszka nie więcej niż 20 tys. osób - tłumaczy Anna Pytka, nauczycielka z Biadolin Radłowskich, koordynatorka projektu.

Nagrodzony projekt zaproponowany przez młodzież i opiekunów z Biadolin Radłowskich „Zoom na TEATR” szczególny nacisk kładzie na podniesienie samooceny uczestników, zdobywanie doświadczeń i umiejętności, pokonywanie ograniczeń i lęków, rozwój kompetencji kluczowych oraz odbudowę relacji społecznych poprzez poruszanie się w obszarze teatru. W ramach projektu dzięki pozyskanym środkom uczestnicy samodzielnie, pod okiem opiekunów, realizują zaplanowane działania.

Uczniowie biorący udział w projekcie już odbyli jeden wyjazd do Tarnowskiego Teatru na spektakl pt. „Mity greckie. Wyprawa po ambrozję” autorstwa i w reżyserii Tomasza Mana, ale też mieli okazję zajrzeć w tajemnicze zakamarki tej instytucji. W styczniu wybierają się do Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Biadoliny Radłowskie. Jesteśmy bardzo dumni z naszej młodzieży   Wizyta w teatrze. arch. szkoły w Biadolinach Radłowskich

Sami także mieli okazję sprawdzić się w roli aktorów. W ramach projektu bowiem przeprowadzone zostały przez instruktora warsztaty aktorskie, na których adepci poznawali tajniki sztuki aktorskiej oraz różne triki z nią związane. Ułożono autorski scenariusz i w grupach zadaniowych pracowano nad grą aktorską, dekoracjami i kostiumami. Precyzyjnie przygotowane przedstawienie o tematyce bożonarodzeniowej mieli okazję zobaczyć uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Łysej Górze, którym również wręczono upominki zakupione w ramach projektu.

Biadoliny Radłowskie. Jesteśmy bardzo dumni z naszej młodzieży   Precyzyjnie przygotowane przedstawienie o tematyce bożonarodzeniowej mieli okazję zobaczyć uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Łysej Górze, którym również wręczono upominki zakupione w ramach projektu. arch. szkoły w Biadolinach Radłowskich

- Poprzez udział w projekcie młodzi rozwijają kompetencje osobiste, tj. współpraca, kreatywność, autoprezentacja, umiejętność organizacji pracy. Dotacja przeznaczona jest w całości na pokrycie kosztów związanych z aktywnością młodzieży. Najważniejszą potrzebą wydaje się podniesienie samooceny uczestników i nabycie pewności siebie tak istotnych w życiu dorosłym, szczególnie w momencie, gdy uczestnicy wyjadą do szkół średnich, zetkną się z nowymi grupami. Dzieci z terenów wiejskich często są bardziej nieśmiałe, z zaniżonym poczuciem wartości, mało asertywne, a udział w projekcie pozwoli im bez kompleksów odnaleźć się w nowym środowisku i nie ulegać naciskom - tłumaczy Agnieszka Sowa, nauczycielka z Biadolin Radłowskich.

- Jesteśmy bardzo dumni z naszej młodzieży, która odpowiedzialnie podeszła do przydzielonych zadań. Wspierając się nawzajem, realizowali działania i zdobywali  nowe umiejętności - dodaje nauczycielka.