Wola Piskulina. Case study

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 18.01.2022 12:36

Miejscowa parafia została zauważona jako przykład wykorzystania komunikacji cyfrowej do ewangelizacji i budowania wspólnoty.

Parafia w Woli Piskulinej trafiła już do opracowań naukowych. Parafia w Woli Piskulinej trafiła już do opracowań naukowych.
Grzegorz Brożek /Foto Gość

Pochodzący z diecezji tarnowskiej ks. dr hab. Józef Kloch prof. UKSW w Warszawie w artykule „Parafie online w Polsce w dobie pandemii COVID-19. Studium przypadku” prezentuje m.in. parafię Niepokalanego Serca NMP w Woli Piskulinej jako przykład wykorzystania środków komunikacji cyfrowej do ewangelizacji i budowania wspólnoty.

- W owej górskiej parafii w czasie pandemii prym wiodły nade wszystko transmisje Mszy św., ale kamerka internetowa w kościele znalazła jednak więcej zastosowań. Miejscowy duszpasterz często zwracał się w stronę kamery na początku Eucharystii, w czasie kazania czy podczas ogłoszeń parafialnych, co potęgowało wrażenie kontaktu twarzą twarz z parafianami. Swoją rolę odegrali też uczniowie miejscowej szkoły podstawowej, którzy edukowali informatycznie osoby starsze. Z kolei dorośli dbali o atmosferę jak w kościele podczas streamingowych transmisji Mszy świętej - w domach panowała wówczas atmosfera modlitwy - pisze ks. Kloch.

Profesor UKSW podkreśla, że dzięki temu „wierni nie zostali pozostawieni samym sobie, dobry był przepływ informacji, wiele działo się nade wszystko w serwisach społecznościowych. Więzy wspólnotowe były podtrzymywane dzięki social mediom. Warunkiem koniecznym tej sytuacji była współpraca i aktywność online księży i wiernych, którzy rozpracowali w warunkach pandemii praktyczne, techniczne i pastoralne aspekty korzystania w parafiach z internetu”.

Cały artykuł przeczytacie TUTAJ.