Patrzery - przygoda zaczyna się tuż za progiem

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 19.02.2022 13:47

Idź na spacer. Zrób zdjęcia smartfonem i stwórz dzięki nim opowieść o tym, co zobaczyłeś... Zapraszamy do udziału w konkursie na fotoreportaż.

Nie trzeba daleko wyjeżdżać, by przeżyć coś niezwykłego. Trzeba jednak "wstać z kanapy"! Nie trzeba daleko wyjeżdżać, by przeżyć coś niezwykłego. Trzeba jednak "wstać z kanapy"!
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

"Gość Tarnowski", Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Tarnowie, oraz Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie zapraszają nauczycieli uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych do udziału w konkursie na fotoreportaż.

Słowo „patrzer” to neologizm powstały ze złożenia czasowników patrzyć i spacerować. Chodzi zatem o takie uważne spacerowanie, które pozwala dostrzec to, co nieoczywiste, intrygujące, zaskakujące lub otwierające na inną rzeczywistość.

Dopowiedzenie „przygoda zaczyna się tuż za progiem” oznacza, że patrzery można uprawiać w swojej najbliższej okolicy, idąc nieraz tą samą drogą każdego dnia. Wystarczy się tylko rozejrzeć, poobserwować otoczenie, uważnie przyjrzeć się szczegółom krajobrazu, przyrody i architektury, by dostrzec to, co nieoczekiwane lub na co dzień pomijane.

Większość młodych osób ma smartfony, w które uporczywie wpatruje się, idąc ulicami, nie zauważając i nie słysząc świata wokół siebie. Chcemy, by smartfon - dzięki aparatowi fotograficznemu - stał się jedynie narzędziem i pomocnikiem w obserwacji świata podczas patrzeru, by stał się wizualnym notatnikiem, dzięki któremu stworzymy później literacką, reportażową opowieść o naszej wędrówce.

Plakat konkursu.   Plakat konkursu.
Foto Gość

Patrzer nie kończy się z chwilą powrotu do domu. Ważna jest jego druga, refleksyjna część, polegająca na opowiedzeniu tego, co się zobaczyło, odczuło, poznało. Ilustracją opowieści powinny być zrobione zdjęcia. Ich wybór musi być jednak przemyślany i staranny, by współbrzmiały z opowieścią.

Podczas patrzeru można stanąć oko w oko z jakąś intrygującą historią dotyczącą okolicy, mijanych domów, figur przydrożnych, kościołów. Można też doznać innego niż codziennie kontaktu z przyrodą. Można w końcu - przez szczelinę rzeczywistości - dostrzec obecność Boga. Stąd w namyśle po patrzerze ważne będzie pogłębienie swojej wiedzy na temat dostrzeżonych osób, rzeczy czy zjawisk i podzielenie się tą wiedzą w opowieści.

Zadaniem konkursowym będzie stworzenie fotoreportażu. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie szkół podstawowych kl. VI-VIII oraz ponadpodstawowych. Prace zawierające tekst i dołączoną do niego galerię zdjęć (maksymalnie 10) należy przesyłać na adres tarnow@gosc.pl do 15 maja 2022 roku. Więcej szczegółów w REGULAMINIE konkursu.

Wkrótce ruszy podstrona, na której pojawi się więcej szczegółów na temat konkursu.

Zapraszamy do odwiedzin stron współorganizatorów konkursu: Wydziału Katechetycznego i Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.