Witamy was tak serdecznie, jakbyśmy witali swoje rodziny

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

|

GOSC.PL

publikacja 05.03.2022 22:20

Z inicjatywy prezydenta Romana Ciepieli w Tarnowie odbyło się spotkanie informacyjno-integracyjne dla uchodźców z Ukrainy.

Witamy was tak serdecznie, jakbyśmy witali swoje rodziny Spotkanie odbyło się w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Spotkanie odbyło się 5 marca w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie. Wzięło w nim udział kilkaset osób - Ukraińcy, ale także mieszkańcy Tarnowa i okolic, którzy przyjęli uchodźców wojennych pod swój dach.

Z zaproszonymi gośćmi spotkał się prezydenta miasta Tarnowa Roman Ciepiela, wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, konsul honorowy Ukrainy w Tarnowie Bartłomiej Babuśka, a także wielu specjalistów, którzy przekazali informacje o legalności pobytu uchodźców wojennych na terenie Polski, a także możliwych formach pomocy dotyczących znalezienia pracy, uzyskania pomocy socjalnej, opieki zdrowotnej, psychologicznej czy dostępu do edukacji.

Witamy was tak serdecznie, jakbyśmy witali swoje rodziny   Z ust osób kompetentnych uchodźcy wojenni mogli usłyszeć informacje o legalności ich pobytu na terenie Polski, a także o możliwych formach pomocy dotyczących znalezienia pracy, uzyskania pomocy socjalnej, opieki zdrowotnej, psychologicznej czy dostępu do edukacji. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

- Witamy was tak serdecznie, jakbyśmy witali swoje rodziny. Witam państwa w bezpiecznej Unii Europejskiej, bezpiecznej Polsce, bezpiecznym Tarnowie - mówił prezydent Roman Ciepiela do zgromadzonych, podkreślając to, jak Polacy, mieszkańcy Tarnowa są otwarci na pomoc uchodźcom. - Chcemy zrobić wszystko, co można, abyście się tutaj poczuli bezpieczni i kiedy będzie to możliwe, wrócili do swoich domów - dodał.

- Wszyscy uchodźcy wojenni są na terenie Polski legalnie - podkreślał z kolei wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, zapowiadając, iż najprawdopodobniej już pod koniec następnego tygodnia prezydent Polski Andrzej Duda podpisze specjalną ustawę, która da uchodźcom wojennym z Ukrainy takie same prawa, jakie przysługują Polakom w zakresie pomocy socjalnej, medycznej, edukacji, dostępie do rynku pracy.

Bartłomiej Babuśka, konsul honorowy Ukrainy w Tarnowie, z kolei zauważył, że mieszkańcy Tarnowa przynoszą tak wiele darów, że wystarcza, by obdzielić nimi obywateli Ukrainy mieszkających w Tarnowie, jak i wysyłać samochodami ciężarowymi na Ukrainę. Mówił, że w ostatnich 10 dniach wzruszyła go najbardziej postawa ks. Andrzeja Augustyńskiego, pochodzącego z Odporyszowa, który jest założycielem Stowarzyszenia Siemacha i Fundacji Demos pomagających dzieciom i młodzieży. Do domu dziecka w Odporyszowie, który wybudował na swojej rodzinnej ziemi, przyjął w ostatnich dniach ojca, który uciekł z Chersonia z dziewięciorgiem zaadoptowanych dzieci.

- Gospodarz ośrodka w Odporyszowie powiedział tym dzieciom wczoraj, że nikt nigdy ich z tego miejsca nie wyrzuci, że one same będą decydować, kiedy chcą opuścić to miejsce. Ponadto stowarzyszenie Siemacha postanowiło jeszcze szerzej otworzyć swoje ośrodki i przyjąć taką liczbę dzieci z Ukrainy, która przekracza nasze oczekiwania - mówił Bartłomiej Babuśka.

Bogumiła Porębska - zastępca prezydenta Tarnowa ds. edukacji, zapraszała, by już zapisywać dzieci do tarnowskich przedszkoli i szkół, najlepiej znajdujących się najbliżej miejsca zamieszkania. Zachęcała, by do Urzędu Miasta w Tarnowie zgłosili się ukraińscy nauczyciele, jeśli tacy wśród uchodźców mieszkających w Tarnowie są, po to, by ułatwić edukację ukraińskim dzieciom.

Z podobnym apelem zwrócił się do gości Marcin Sobczyk - dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Tarnowa, zachęcając animatorów, artystów i twórców kultury pochodzących z Ukrainy do współtworzenia oferty kulturalnej w języku ukraińskim. Już wiele takich inicjatyw w najbliższym czasie zostanie zrealizowanych. W kinie miejskim będą puszczane filmy w języku ukraińskim, a oddziały bibliotek miejskich wzbogacą się o księgozbiór w tym języku.

Z uchodźcami z Ukrainy spotkali się ponadto Adam Spyra - dyrektor wydziału ds. cudzoziemców w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim, Anna Urban-Toczek - kierownik Oddziału Legalizacji Pobytu, Marzena Habel - zastępca dyrektora Centrum Usług Społecznych, Piotr Augustyński - prezes zarządu Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie oraz Iwona Stadnik - naczelnik wydziału pośrednictwa pracy UP w Tarnowie.

Wszelkie informacje dotyczące uchodźców przebywających na terenie Tarnowa są publikowanie na stronie Urzędu Miasta - TUTAJ.