Doceńmy skarb Eucharystii

Małgorzata Toboła

publikacja 11.04.2022 12:39

Służebniczki starowiejskie z Brzeska zaprosiły kobiety na kolejne spotkanie formacyjne, kolejny raz skoncentrowane na Mszy św.

Adorację poprowadził ks. Lesław Wąchała. Adorację poprowadził ks. Lesław Wąchała.
Małgorzata Toboła

Na początku Wielkiego Tygodnia siostry służebniczki starowiejskie z domu zakonnego przy ul. Starowiejskiej 6 w Brzesku zaprosiły w swoje progi grupę świeckich kobiet do wspólnej modlitwy i do refleksji nad Eucharystą.

Dzień skupienia rozpoczęła modlitwa koronką do Bożego Miłosierdzia, po której konferencję „Eucharystia daje życie” wygłosił ks. Leszek Wąchała, prefekt tarnowskiego WSD. Duszpasterz wprowadził słuchaczki w liturgię Triduum Paschalnego. Omówił przebieg, symbolikę i znaczenie poszczególnych obrzędów. Przypomniał jak wielkim bólem było dla kapłanów sprawowanie Eucharystii z drastycznie ograniczoną ilością wiernych, którzy nie mogli przyjść do kościołach na obrzędy Triduum Paschalnego i codzienną Mszę świętą z powodu pandemii: - Dwa lata temu, kiedy we Mszy świętej mogło wziąć udział jedynie kilka osób, trudno było się z tym pogodzić. Dla nas kapłanów było to przerażające, kiedy stawaliśmy przy ołtarzu a kościół był pusty. Dopiero wtedy czuliśmy, że Eucharystia jest wspólnotą, jest momentem, kiedy gromadzimy się razem wokół ołtarza, wokół Jezusa Chrystusa. Wtedy doceniliśmy, czym jest Eucharystia, czym jest spotkanie z Jezusem – mówił ks. Wąchała.

Prefekt WSD w Tarnowie podkreślił, że Eucharystia jest jedną z największych tajemnic naszej wiary, którą trudno do końca pojąć, a zarazem największym skarbem Kościoła. To uczta niebiańska i pokarm duchowy niezbędny na drodze do zbawienia. To spotkanie z samym Chrystusem, który przychodzi i daje nam się cały. - W czasie Triduum Paschalnego uczestniczymy w trzech najważniejszych dla chrześcijaństwa wydarzeniach, trzech wydarzeniach zbawczych, jakimi są męka, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Miejmy świadomość, że w czasie każdej Eucharystii uczestniczymy w tych samych misteriach zbawczych. Warto uzmysłowić sobie, że to, co dokonuje się na ołtarzu, jest tym samym, co dokonało się na krzyżu - podkreślał kapłan i prosił - Adorujmy wtedy Chrystusa, wpatrujmy się w Niego podczas przeistoczenia, uwielbiajmy Go podczas Komunii Świętej, adorujmy w ciszy i modlitwą. Doceniajmy, że mamy dzisiaj możliwość spotkania z Jezusem w Eucharystii, modlitwy i adoracji Najświętszego Sakramentu, spowiedzi świętej i Komunii.

Spotkanie integracyjne podczas dnia skupienia było okazją do poznania charyzmatu sióstr służebniczek.   Spotkanie integracyjne podczas dnia skupienia było okazją do poznania charyzmatu sióstr służebniczek.
Małgorzata Toboła

W poprzednich latach spotkania modlitewne odbywały się w klasztorze sióstr służebniczek w parafii Miłosierdzia Bożego. Tematyka skoncentrowana wokół Eucharystii nawiązywała, podobnie jak i w tym roku, do hasła trzyletniego programu duszpasterskiego w Polsce „Eucharystia - źródło, szczyt i misja Kościoła”.