Mężczyźni, których porwał Chrystus

Jacek Skoczeń

publikacja 16.05.2022 11:01

Rycerze św. Jana Pawła II z Komandorii Tarnowskiej uczestniczyli w pierwszym dniu skupienia w Nowym Sączu.

Uroczyste ślubowanie. Uroczyste ślubowanie.
Jacek Skoczeń

W sobotę 14 maja, w święto św. Macieja Apostoła, odbył się pierwszy dzień skupienia Komandorii Tarnowskiej Rycerzy Świętego Jana Pawła II.

Spotkanie zorganizował diecezjalny asystent Rycerzy Świętego Jana Pawła II ks. prał. Zbigniew Biernat.

Do parafii św. Jana  Pawła II w Nowym Sączu, miejsca, gdzie ponad dwa lata temu została erygowana pierwsza chorągiew Zakonu w naszej diecezji, zjechało ponad 60 braci z 9 chorągwi naszej diecezji. Wraz ze swoimi mężami przybyły też żony rycerzy zwane po rycersku - bratowymi.

Konferencje wygłosił i Mszy św. przewodniczył krajowy duszpasterz Rycerzy św. Jana Pawła II ks. kan. Jarosław Glonek. Obok gospodarza miejsca obecny był także kapelan chorągwi św. Marcina w Mogilnie ks. prał Emil Myszkowski.

Tematem rozważań rekolekcyjnych była świętość pojmowana jako realna droga każdego człowieka, która zaczyna się w rodzinie. Rycerze św. Jana Pawła II to zwykli mężczyźni, których porwał Chrystus, aby u boku patrona stawali się lepszymi mężami, ojcami, parafianami, Polakami. Rycerze nie są święci, oni świętymi chcą się stać.

Przed rozpoczęciem Mszy św. swoje pierwsze ślubowanie złożyło 4 braci z chorągwi św. Jana Pawła II oraz chorągwi św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Kilku braci zostało też awansowanych na wyższe stopnie rycerskie: rycerza miłosierdzia i rycerza solidarności.

Zwyczajem braci jest obdarowywanie świętego Jana Pawła II prezentem z okazji jego urodzin. Nie inaczej jest i w tym roku. Podczas Mszy św. rycerze zebrali ponad 3 tys. zł, które w całości przekażą w same 102. urodziny patrona do Diecezjalnego Domu Samotnej Matki w Tarnowie.

Na świecie jest już ponad 1350 Rycerzy św. Jana Pawła II. Najwięcej w Polsce. Są zgrupowani w 25 diecezjach, w 106 chorągwiach. Na razie najwięcej jest ich w diecezji warszawsko-praskiej (tam powstali 11 lat temu), diecezji warszawskiej i płockiej. Diecezja tarnowska z 9 chorągwiami zajmuje czwarte miejsce. Nie jest to z pewnością ostatnie słowo braci z Nowego Sącza i okolic. W organizacji są chorągwie w Cieniawie, Gołkowicach i w Nowym Sączu w sanktuarium św. Rity. Oprócz Polski Zakon działa na Ukrainie. Tam bracia z siedmiu chorągwi walczą w obronie swojej ojczyzny, a cały Zakon przychodzi im z pomocą. Rycerze zakupili i wysłali m.in. 3 karetki pogotowia z pełnym wyposażeniem, wysłali też 9 transportów z pomocą humanitarną.

Trzecią co do wielkości prowincją są Filipiny z 60 braćmi. A jest jeszcze Hiszpania, Francja. Za dwa tygodnie zostanie erygowana prowincja Kanady. Wszędzie, bez względu na szerokość geograficzną, kulturę czy język, nauczane  świętego Jana Pawła II jest żywe i aktualne.

Dla każdego mężczyzny i młodzieńca żyjącego w łączności z Kościołem katolickim drzwi do zakonu Rycerzy Jana Pawła II pozostają otwarte. Rycerze czekają. Św. Jan Paweł II czeka.