W ogrodzie zmysłów

Damian Wiejacki

publikacja 18.05.2022 12:00

Kto nie lubi barwnej wiosny? Obserwować budzącą się do życia przyrodę? Wsłuchawszy się w śpiew ptaków, odlatywać marzeniami w stronę słońca? Zmysły kierują moimi krokami.

W ogrodzie zmysłów

Kto nie lubi barwnej wiosny? Obserwować budzącą się do życia przyrodę? Wsłuchawszy się w śpiew ptaków, odlatywać marzeniami w stronę słońca? Zmysły kierują moimi krokami. Jako uważny patrzer, postanowiłem opisać moje spostrzeżenia i wrażenia z budzącego się życia w moim ogródku. Dostrzegam mnóstwo kolorów, zapachów, dźwięków, kształtów, które chciałbym zapamiętać i utrwalić. 

Trawnik zabarwił się w żółty dywan mleczy, co zachęca do odwiedzin różne owady. Słyszę bzyczenie – to miodna pszczoła, która zbiera pyłek ze świeżych mniszków lekarskich. Ten pospolity chwast może okazać się znakomitą rośliną leczniczą. Mniszek lekarski (pospolity) jest wieloletnią byliną powszechnie występującą w Europie. Co roku zbieram co ładniejsze kwiaty, aby mama przygotowała z nich zdrowy syrop na zimę. Pszczoły miodne zbierają nektar i pyłek kwiatów, który jest ich pożywieniem i zapylają rośliny owadopylne. Pszczoła unosi się w powietrzu dzięki pracy dwóch par skrzydeł zbudowanych
z przezroczystej błony. Na trzeciej parze odnóży znajdują się koszyczki służące do przenoszenia pyłku. W wiosenno-letnim okresie można je spotkać praktycznie wszędzie. Obserwuję, jak pracowicie
I w skupieniu oddają się swojej pracy. 

Pochylając się nad fiołkami, które delikatnie przejmują moje nozdrza swym cudnym zapachem, dostrzegłem małego wstężyka ogrodowego. Jest to jeden z bardziej pospolitych gatunków ślimaków
i jeden z trzech wstężyków występujących w Polsce. Występuje w różnych środowiskach: od trawiastych łąk i pastwisk do terenów silnie zurbanizowanych. Spotykany jest w pobliżu zbiorników wodnych, a także w parkach i ogrodach. Preferuje raczej nasłonecznione stanowiska, w lasach występuje sporadycznie. 

Z ociąganiem odrywam wzrok i patrzę w górę, a tam uśmiechają się do mnie biało-różowe kwiaty jabłoni renety. Reneta szara to jedna z najstarszych odmian jabłoni. Zachwyca nie tylko wyglądem, ale
i przydatnością do przetworów czy ciast - bije wszystkie inne na głowę. Skupiając się na tych pięknych kwiatach, wyobrażam sobie smak pysznej szarlotki, którą na jesień upiekę z mamą. 

Doglądam moją najnowszą sadzonkę - to bukszpan, który jeszcze nie tak dawno zdobił koszyczek wielkanocny. W cieniu i wilgoci znalazł sobie idealne warunki do rozwoju. Ten typ krzewów charakteryzuje się bardzo gęstym ugałęzieniem oraz atrakcyjnymi, drobnymi, skórzastymi, błyszcząco zielonymi liśćmi. Jest bardzo dobry do przycinania i formowania, dzięki czemu często spełnia rolę żywopłotu. Z upodobaniem głaszczę jego młode lśniące liście, które układają się w wachlarz. 

Swoim intensywnym zapachem przyciągają mnie tym razem bzy - biały i fioletowy. Dzięki dużemu nasłonecznieniu, rozkwitają one najintensywniej na wiosnę oraz w lecie. Lilak pospolity ma wiele odmian, ale to właśnie biały oraz fioletowy cieszy oko najbardziej. Ich pąki perfekcyjnie komponują się z młodymi liśćmi i zachodzącym słońcem. Chciałbym tu zostać dłużej, lecz z nostalgią stwierdzam, że czas kontynuować spacer.