Dr Tomasz Rożek i dr Łukasz Lamża gośćmi Tarnowskiej Ligi Debatanckiej

Tarnowska Liga Debatancka

publikacja 25.05.2022 10:33

Młodzież zmierzy się w debacie oksfordzkiej ze znanymi naukowcami z okazji 10. rocznicy powstania ligi.

Konferencja prasowa przed 10. rocznicą TLD. Konferencja prasowa przed 10. rocznicą TLD.
TLD

Popularyzator nauki, twórca youtube'owego kanału "Nauka, To Lubię" dr Tomasz Rożek a także filozof i dziennikarz naukowy dr Łukasz Lamża będą głównymi gośćmi debaty oksfordzkiej, która odbędzie się w ramach jubileuszu 10-lecia Tarnowskiej Ligi Debatanckiej.

Oprócz Tomasza Rożka i Łukasza Lamży do debaty przystąpią najlepsi mówcy i mówczynie z poprzednich edycji Tarnowskiej Ligi Debatanckiej, a także przedstawiciel opiekunów, nauczyciel XIV LO w Tarnowie Rafał Halski. Drużyny będą dyskutować nad tezą: "Państwo powinno finansować popularyzację nauki nawet jeśli odbywałoby się to kosztem finansowania badań naukowych".

- Ta debata będzie zaproszeniem do świętowania. Z jednej strony to święto 10 lat realizacji Tarnowskiej Ligi Debatanckiej. Cieszenie się liczbą absolwentów i sukcesów. Z drugiej strony to święto wszystkich osób, które od lat wspierają ten projekt, kibicują mu. Uczestnictwo dwóch popularyzatorów nauki, samo w sobie będzie popularyzacją nauki poprzez temat debaty, ale także będzie promocją debat i debatowania - mówi Marcin Lewandowski, twórca Tarnowskiej Ligi Debatanckiej i prezes Fundacji Alegoria.

Każdy z ośmiu mówców biorących  udział w debacie będzie miał 10 minut na swoje wystąpienie. Głos będą mogli zabrać także widzowie. Wydarzenie rozpocznie się 28-ego sierpnia o godzinie 17. w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie przy ulicy  Lippóczy’ego 4. Wstęp jest bezpłatny.

Debata oksfordzka z udziałem Tomasza Rożka i Łukasza Lamży zainauguruje jubileusz 10-lecia Tarnowskiej Ligi Debatanckiej. 3-ego czerwca w siedzibie Fundacji Alegoria młodzi tarnowianie, absolwenci projektu wezmą udział w panelu dyskusyjnym "Jak młodzi widzą i jak chcą widzieć Tarnów". Z kolei w nocy z 10 na 11 czerwca w budynku III Liceum Ogólnokształcącego odbędzie się Tarnowska Noc Debaty, w której udział wezmą drużyny debatanckie z całej Polski. Dzień później odbędzie się Gala Jubileuszowa dla wszystkich absolwentów i ludzi związanych z Tarnowską Ligą Debatancką.