Tysiące portretów i wołanie "Ratuj"

Beata Malec-Suwara Beata Malec-Suwara

publikacja 03.06.2022 12:50

2 czerwca w Zabawie wręczeniem nagród blisko 100 laureatom konkursu o Karolinie rozpoczęły się obchody 35. rocznicy jej beatyfikacji.

Tysiące portretów i wołanie "Ratuj" Jedna z nagrodzonych grup wiekowych. Nagrody laureatom konkursu wręczali Barbara Nowak - małopolska kurator oświaty, bp Stanisław Salaterski, Jadwiga Bieś - dyrektor szkoły podstawowej w Woli Radłowskiej i ks. Tomasz Lelito - dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii diecezjalnej w Tarnowie. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Przy zabawskim sanktuarium 2 czerwca odbyło się wręczenie nagród laureatom XIX Ogólnopolskiego Konkursu Poetycko-Plastycznego "Bł. Karolino, świeć nam przykładem". W tym roku przyświecało mu hasło "Ty ścieżkę życia mi ukażesz" (Ps 16,11).

Na konkurs w tym roku nadesłano blisko 500 prac z 12 polskich województw. Wzruszają te wykonane przez dzieci, na których Karolina wyciąga do nich rękę i chce je poprowadzić przez życie. Tak namalowała ją Natalka ze szkoły podstawowej w Łoponiu. Zdobyła pierwsze miejsce w kategorii dzieci od klas I-III.

Na wyobraźnię oddziałują prace młodych ludzi, ukazujące jej odwagę, którą im imponuje. Odwagę wobec rosyjskiego żołdaka, ale i odwagę wyznawanej i głoszonej na co dzień wiary. Mikołaj Sygnarowicz z Radłowa w swoim wierszu woła do Karoliny "Ratuj", odnosząc te słowa do swojego pokolenia "zaplątanych w kable teraźniejszości, zmierzających po omacku ku przyszłości, z oczami przymrużonymi od blasku monitorów, błyszczących namiastką realnego błękitu".

- To już moja szósta nagroda w tym konkursie - mówi Piotr Jasiak z Pleśnej, który zdobył pierwsze miejsce w kategorii dla dorosłych poetów. - Z Karoliną spotkałem się jeszcze w szkole podstawowej, jeszcze zanim została ogłoszona błogosławioną, był prowadzony jej proces beatyfikacyjny. Urzeka mnie w niej jej normalność, zwyczajność, bez fajerwerków. Jest kimś na kogo młodzi powinni patrzeć i jej się przyglądać, a nie celebrytom, którzy de facto nic nie mają do zaoferowania - uważa.

O tym, jak wielu na nią patrzy, świadczy m.in. ten konkurs. Pierwsza jego edycja odbyła się w 2002 roku. Wówczas w wydarzenie zaangażowały się tylko trzy powiaty, z których uczestnicy wysłali 800 prac. Były lata, w których było ich 1600. W tym czasie dzieci, młodzież i dorośli stworzyli już tysiące portretów Karoliny, prac plastycznych i wierszy inspirowanych jej życiem. Żyć tak jak ona chciałoby wielu. Jej wzór pobudza do myślenia, wskazuje właściwą drogę.

W tegorocznym konkursie zostały nagrodzone m.in. mama i córka Joanna i Lena Willer ze Śląska. Pierwsza za wiersz, druga za pracę plastyczną. - Do udziału w konkursie zachęciła nas katechetka mojej córki, która pochodzi z tych okolic - mówi pani Joanna. - Po odbiór nagród przyjechaliśmy całą rodziną, organizując sobie przy tym pielgrzymkę do bł. Karoliny. Od 18 lat pracuję w Ośrodku bł. Karoliny w Warsztacie Terapii Zajęciowej, będącego w strukturach Caritas Archidiecezji Katowickiej, więc ona zawsze była nam bliska. Teraz zaprosiła nas do Zabawy. Moja córka jest w wieku bliskim Karolinie. To miło, że w dobie zamieszania może mieć wzór do naśladowania - dodaje mama Leny.

Inicjatorką konkursu i jego koordynatorką od początku jest Jadwiga Bieś, obecnie dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Radłowskiej. - Karolina jest mi bliska od dzieciństwa. Jeszcze zanim została ogłoszona błogosławioną, bardzo często z rodzicami chodziliśmy na miejsce jej śmierci. Potem w grupie młodzieżowej przygotowywaliśmy przedstawienia o bł. Karolinie. Jedną z nich prezentowaliśmy na zjeździe młodzieży w Częstochowie. Mieszkam w Wał Rudzie, więc mogę powiedzieć, że to moja krajanka. Pamiętam, jak o niej opowiadała mi babcia, a także pani Maria Kotwa, która uczyła mnie kiedyś katechezy i była świadkiem życia Karoliny. Kiedy tylko mogę, uczestniczę w drodze krzyżowej szlakiem jej męczeństwa. Mam za co dziękować Bogu i bł. Karolinie – mówi pani Jadwiga.

Kilka lat temu lekarze stwierdzili u niej nowotwór złośliwy. - Przed operacją wiele osób modliło się za mnie przez wstawiennictwo bł. Karoliny, rodzina, sąsiedzi, ale też laureaci tego konkursu, którzy wiedzieli o mojej chorobie. Operacja nie musiała być tak inwazyjna, jak planowali lekarze, nie potrzebowałam też żadnych naświetleń. Uważam to za błogosławieństwo od Boga i Karoliny - podkreśla pani dyrektor.

Wręczeniem nagród blisko 100 laureatom XIX Ogólnopolskiego Konkursu Poetycko-Plastycznego "Bł. Karolino, świeć nam przykładem" w zabawskim sanktuarium rozpoczęły się obchody 35. rocznicy beatyfikacji bł. Karoliny. Z tej okazji w Zabawie odbędzie się także konferencja naukowa, diecezjalny zjazd Dziewczęcej Służby Maryjnej, ogólnopolskie spotkanie parafii, szkół i organizacji, którym patronuje bł. Karolina. U niej za otrzymanie daru Ducha Świętego dziękować będą w czerwcu bierzmowani. Plan tegorocznych obchodów znajduje się na poniższym plakacie.

Tysiące portretów i wołanie "Ratuj"   Plakat. materiały organizatora