Teraz każde moje wyjście z domu jest patrzerem

publikacja 20.06.2022 14:50

20 czerwca w Tarnowie miała miejsce gala wręczenia nagród laureatom konkursu "Patrzer - Przygoda zaczyna się tuż za progiem".

Teraz każde moje wyjście z domu jest patrzerem Nagrodzeni i organizatorzy konkursu. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Do udziału w konkursie na fotoreportaż zatytułowany „Patrzer – Przygoda zaczyna się tuż za progiem” zaprosił nauczycieli oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych „Tarnowski Gość Niedzielny”, Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Tarnowie oraz Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

20 czerwca w auli tarnowskiego ośrodka MCDN odbyła się uroczystość, podczas której nagrodzono najlepsze "Patrzery". Laureatom nagrody wręczyli wicedyrektor ds. Ośrodka MCDN w Tarnowie pani Ewa Sojat, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie ks. dr Tomasz Lelito oraz kierownik Tarnowskiego Gościa Niedzielnego ks. Zbigniew Wielgosz. Podziękowania za przygotowanie uczniów do konkursu otrzymali także ich opiekunowie naukowi.

Teraz każde moje wyjście z domu jest patrzerem   Podziękowania za przygotowanie uczniów do konkursu otrzymali ich opiekunowie naukowi. To również dzięki ich zachęcie konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem wśród młodych ludzi. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

Jak tłumaczył ks. Zbigniew Wielgosz, pomysłodawca konkursu, inspiracją do jego stworzenia stał się obraz młodych ludzi spotykanych na ulicy i zapatrzonych w ekrany spartfonów, jakby nie dostrzegających otaczającego świata, tkwiących w świecie wirtualnym. - Pomyśleliśmy, że spróbujemy zachęcić młodych ludzi do potraktowania smartfonów jako urządzenia, które pomoże im obserwować świat i zapisać te obserwacje w postaci fotografii. Jednakże byłoby to mało, dlatego zaproponowaliśmy, by sfotografowaną rzeczywistość dodatkowo opisać w formie literackiej opowieści. W ten sposób powstał "Patrzer", czyli uważny spacer, polegający na wyjściu z domu, zrobieniu zdjęć smartfonem i opisaniu swojej podróży, bo każdy taki uważny spacer nawet drogą, którą pokonujemy co dzień, może stać się przygodą - tłumaczył.

Konkurs przypadł do gustu uczestnikom. Pozwolił im inaczej spojrzeć na świat, mijaną co dzień rzeczywistość, podzielić się swoją wrażliwością, zwrócić uwagę na ważne sprawy, ale i niewielkie szczegóły. Uruchomił ich wyobraźnię, obudził kreatywność i ciekawość, inspirował. Zachęcił do odkrywania świata. Organizatorzy już zapowiedzieli kolejną jego edycję w przyszłym roku.

- Bardzo lubię spacerować, więc ten konkurs wstrzelił się w moje upodobania. Nie trzeba było wiele, ale tylko chęci, by spędzić czas na świeżym powietrzu. Telefon zwykle noszę przy sobie, więc sfotografowałam nim to, co dostrzegłam i to opisałam. Nie wiedziałam, że komuś spodoba się mój sposób patrzenia, ale chciałam się tym podzielić. Taki spacer i patrzenie niezwykle rozwija wyobraźnię - mówi Julka Kwaśniak z III Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie, jedna z nagrodzonych osób.

Kamila Zając, także z III Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie i laureatka konkursu, uważa, że udział w nim nauczył ją dostrzegać to, na co nie zwracała dotąd uwagi. - W szczegółach otaczającego nas świata mogłam dostrzec jakąś dodatkową głębię. Było to bardzo inspirujące, by niewielkie elementy rzeczywistości spotykane na co dzień, przedtem mało dla mnie znaczące, stawały się częścią mojej opowieści, innej rzeczywistości, zyskały nową jakość i sens - mówi dziewczyna.

Pierwsze miejsce wśród uczniów szkół średnich zajęła Julia Potera, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Długosza w Nowym Sączu. Swój patrzer o burzy, pajęczynie, tęczy uczyniła symbolem różnych momentów ludzkiego życia. - Cieszę się ze swojego udziału w tym konkursie. Najważniejsze jest to, że zupełnie inaczej widzę drogę, którą pokonuję codziennie, przyglądam się jej, jestem uważna. Teraz każde wyjście z domu jest dla mnie patrzerem - zauważa Julka.

Wśród "patrzerów" nie zabrakło takich, które chciały zwrócić uwagę na jakiś ważny temat historyczny czy społeczny. Laureat pierwszego miejsca w kategorii uczniów szkół podstawowych Mateusz Frankiewicz z Dębicy zdecydował się sfotografować murale, które mija w swoim mieście. - Jeden z nich widzę z okien swojego mieszkania, ale nigdy nie zastanawiałem się, kim są postacie, które one przedstawiają, dlaczego tam się znalazły. Zacząłem szukać o nich informacji, dowiadywać się. Wszystkie te osoby walczyły o wolność naszej Ojczyzny. To polscy bohaterowie - mówi Mateusz, choć dodaje, że bezpośrednią zachętą stała się obietnica księdza katechety, że nie będą musieli pisać sprawdzianu ci, którzy zdobędą jakąś nagrodę w konkursie. - Poza tym jestem lektorem, więc trochę mi wypadało - dodaje chłopak.

Zwycięzcą w głosowaniu internautów została Martyna Stopka, uczennica IX Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi w Nowym Sączu. Autorka fotoreportażu pt. „Sybiracy - moja historia” uzyskała najwyższą notę oraz największą liczbę odsłon - 785.

- Swoim patrzerem chciałam innym przybliżyć historię Sybiraków, bardzo trudną, którą poznaję, odkąd zaczęłam chodzić do szkoły średniej noszącej ich imię. Dużo się dowiadujemy, ale chcemy też innym o nich opowiadać, by ta historia nie umarła, przypomina o niej moja szkoła, ślady i miejsca pamięci znajdują się także w Nowym Sączu. Warto je w życiu dostrzegać, bo mówią o czymś bardzo dla nas ważnym - uważa Martyna.

Konkurs został objęty patronatem honorowym przez Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża, Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego, Małopolskiego Kuratora Oświaty Barbarę Nowak, oraz patronatem medialnym przez RDN Małopolska i Nowy Sącz, Tarnowski Gość Niedzielny oraz Synaj TV.

Listę nagrodzonych w konkursie osób prezentujemy na następnej stronie.

Laureatami konkursu na fotoreportaż „Patrzer – Przygoda zaczyna się tuż za progiem” w kategorii szkól podstawowych zostali:

  • I miejsce – Mateusz Frankiewicz, uczeń Niepublicznej Szkoły Mistrzostwa Sportowego LKS Igloopol w Dębicy,
  • II miejsce – Anna Bokota, uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Dębicy,
  • III miejsce – Damian Prus, uczeń Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Dębicy,
  • III miejsce – Damian Wiejacki, uczeń Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Tuchowie.

Laureatami Konkursu na fotoreportaż „Patrzer – Przygoda zaczyna się tuż za progiem” w kategorii szkól ponadpodstawowych zostali:

  • I miejsce – Julia Potera, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Długosza w Nowym Sączu,
  • II miejsce – Kacper Gajdur, uczeń III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Tarnowie,
  • III miejsce – Gabriela Kopeć, uczennica III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Tarnowie,

Zwycięzcą w głosowaniu Internautów została Martyna Stopka, uczennica IX Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi w Nowym Sączu. Autorka fotoreportażu pt. „Sybiracy – moja historia”  uzyskała najwyższą notę oraz największą liczbę odsłon – 785. 

Jury Konkursu postanowiło przyznać także wyróżnienia dla:

  • Kacpra Pancerza, ucznia Szkoły Podstawowej im. Partyzantów Armii Krajowej
    w Dębowej,
  • Alicji Daczkowskiej, uczennicy Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Dębicy,
  • Zuzanny Socha, uczennicy Niepublicznej Szkoły Mistrzostwa Sportowego LKS Igloopol w Dębicy,
  • Pauliny Podrazda, uczennicy Szkoły Podstawowej im. Partyzantów Armii Krajowej w Dębowej,
  • Julii Kwaśniak, uczennicy III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Tarnowie,
  • Weroniki Szmidt, uczennicy III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Tarnowie,
  • Katarzyny Biczak, uczennicy Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie,
  • Kamili Zając, uczennicy III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Tarnowie,
  • Wiktorii Woziwoda, uczennicy Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie,
  • Karoliny Smajdor, uczennicy III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Tarnowie,
  • Kacpra Folty, ucznia III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Tarnowie,
  • Marioli Szydłowskiej, uczennicy Zespołu Szkół w Jodłowej.