Tuchów. Człowiek pokoju

br. Stanisław Stańczyk CSsR

publikacja 02.07.2022 11:20

Matka Boża Tuchowska zaprasza do siebie szczególnie w trudnych i niespokojnych czasach, kiedy za naszą wschodnią granicą rozgrywa się dramat wojny.

Tuchów. Człowiek pokoju Pierwszego dnia odpustu modlitwie przewodniczył bp Artur Ważny. Krzysztof Jasiński

Uciekamy się zatem w sposób szczególny do Matki Boga i człowieka, by wyprosiła pokój w świecie i również w naszej codzienności oraz w naszych rodzinach.

Wielki Odpust Tuchowski rozpoczął się 1 lipca uroczystą Eucharystią o godzinie 18. Była to wigilia uroczystości Matki Bożej Tuchowskiej. Na początku wszystkich wiernych parafian i pielgrzymów powitał proboszcz i kustosz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, ojciec Bogusław Augustowski CSsR. W pierwszy dzień odpustu tradycyjnie już do Tuchowskiej Pani pielgrzymowali strażacy, policjanci i orkiestry dęte. Głównym celebransem Mszy Świętej i kaznodzieją był bp Artur Ważny, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej. Wraz z nim Eucharystię celebrował o. bp Marek Piątek.

W homilii kaznodzieja odniósł się do Psalmu 122 i umieścił go w kontekście wojny w Ukrainie i doświadczeń ludzi pozbawionych pokoju. Zaznaczył, że kluczem do życia w pokoju jest Jezus Chrystus, który przez swój krzyż pojednał świat z Bogiem i który zwiastował pokój. Mówił, że źródłem wrogości w naszych sercach, i również często źródłem wojen, jest źle czytane, rozumiane i przyjmowane słowo Pisma Świętego. Później biskup, używając obrazu Jerozolimy, nazwanej przez Jezusa „miastem pokoju”, uświadomił, że każdy z nas jest takim miastem i musimy rozpoznać czas swojego nawiedzenia przez Chrystusa, by tak jak Jeruzalem nie zabić Króla Pokoju.

Jako wzór człowieka pokoju kaznodzieja wskazał Maryję, idealną słuchaczkę Słowa. Maryja znała słowa Boga, słuchała ich i żyła nimi, dlatego niosła pokój. W końcowej refleksji biskup wezwał do zastanowienia się, jakie słowa ja wypowiadam i czy żyję słowem Boga. Zaznaczył, że dobrze czytane słowo nie powinno wzywać do odwetu, ale do pokoju. W pokoju zaś chodzi o równowagę. W naszym życiu musi być po równo wody (słuchania słowa) i ognia (życia słowem). Ta metafora ma swoje źródło w hebrajskim słowie „szalom”, czyli pokój. Zachęcił wszystkich zebranych na placu sanktuaryjnym, by dążyć do pokoju, ponieważ wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi.

Dzień zakończył się Wieczorem Maryjnym, w ramach którego odbył się koncert ku czci Matki Bożej w wykonaniu strażackich orkiestr dętych z Woli Rzędzińskiej, Filipowic, Siemiechowa i Rzepiennika Strzyżewskiego.

Wielki Odpust Tuchowski zakończy się w niedzielę 10 lipca. Każdego dnia sprawowane będą Msze św. o godzinie 6 (w niedzielę o 5), 7,  9, 11, 15 i 18.30.

Każdego dnia po pierwszej Eucharystii wspólnie śpiewane są Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny, zaś po ostatniej nastąpi podsumowanie dnia przed Cudownym Obrazem. Przed Mszami świętymi o godz. 9 i o 11 zapraszamy na modlitwę w intencji powołań, zaś przed Mszą św. o godz. 15 na Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Stałymi punktami dziennego programu jest także Różaniec na dróżkach różańcowych o godz. 16.30, nabożeństwo Drogi Krzyżowej na dziedzińcu sanktuaryjnym o godz. 17.15 oraz Nieszpory Maryjne o godz. 18. We wtorek w miejsce nieszporów będzie nabożeństwo do św. Gerarda, a w środę nowenna. Każdy dzień odpustu kończą Wieczory Maryjne o godz. 20. W konfesjonałach codziennie są kapłani w dni powszednie od 6.30 do 19.30, zaś w niedzielę księża będą spowiadać już od godziny 5.00.