Szczyrzyc. 100 prac mistrza Tomasza

Grzegorz Brożek Grzegorz Brożek

|

GOSC.PL

publikacja 22.07.2022 09:00

Na cmentarzu parafialnym w Szczyrzycu od 100 lat, pod nagrobkiem w kształcie prospektu organowego, spoczywa człowiek niesłychanie zasłużony dla diecezji.

Szczyrzyc. 100 prac mistrza Tomasza Przeor o. Antoni za organami szczyrzyckimi Tomasza Falla. Grzegorz Brożek /Foto Gość

Na jasnografitowym prostym nagrobku jakby położonych zostało kilka piszczałek organowych. Napis głosi, że tu leży Tomasz Fall, organmistrz.

Dwa grobowce dalej, jak dumnie informuje napis: "Anna z Bielów Fallowa, organmistrza żona".

- Tomasz Fall to jest bardzo ciekawa postać. W II połowie XIX wieku cystersi w Szczyrzycu chcieli zbudować organy dla kościoła. W tym też celu sprowadzili ze Lwowa najzdolniejszego ucznia z pracowni Jana Śliwińskiego, Tomasza Falla, który przybył tu i zdecydował się nawet osiedlić. Miał tu też swoją pracownię, w której zatrudniał nawet 20 osób. Dom ten stoi do dziś, choć nie pełni dawnych funkcji - opowiada o. Antoni Sumera OCist., przeor klasztoru szczyrzyckiego. Sam jest jednym z kilku ojców w klasztorze, którzy znają pracę organisty z osobistego doświadczenia, więc postać Tomasza Falla jest mu bliska.

Organy w Szczyrzycu powstały 130 lat temu, w 1892 roku. Jeśli wierzyć informacji zamieszczonej na samym instrumencie. Kroniki klasztorne podają datę, która nieznacznie różni się od tej z organów.

Szczyrzyc. 100 prac mistrza Tomasza   Nagrobek Tomasz Falla na szczyrzyckim cmentarzu parafialnym. Grzegorz Brożek /Foto Gość

- Z warsztatu szczyrzyckiego Tomasza Falla wyszło ponad 100 instrumentów, z których większość jest w kościołach diecezji tarnowskiej - przypomina przeor. Znajdziemy je m.in. w Bobowej, Krużlowej, Ptaszkowej, Lisiej Górze, Łącku, Łukowicy, Żegocinie, u jezuitów w Nowym Sączu, franciszkanów w Zakliczynie. Fall przebudował także organy w bazylice św. Mikołaja w Bochni. Zmarł w wieku 62 lat, a pochowano go na parafialnym cmentarzu, w nagrobku, który dziś ma kształt fragmentu prospektu organowego. Szczyrzyckie tony dzięki Fallowi słychać jednak po całej diecezji.

O tym jakie legendy krążą o cysterskim klasztorze i opactwie w Szczyrzycu, a także gdzie - zdaniem niemieckiego kartografia, 800 lat temu leżał środek świata będzie można przeczytać w numerze 30. „Gościa Tarnowskiego”