Diecezja. Brakuje tolerancji dla religii

GB

publikacja 01.08.2022 15:20

Na Mapie Naruszeń przygotowanych przez Ekspertów Laboratorium Wolności Religijnej jest już 500 pinezek. Kilkanaście z naszej diecezji.

Diecezja. Brakuje tolerancji dla religii Zniszczona kapliczka w Nowym Sączu. Bożena Kwitowska

Eksperci Laboratorium Wolności Religijnej opracowali interaktywną mapę naruszeń wolności religijnej, która ma służyć zbadaniu skali zjawiska. - Mapa naruszeń przedstawia zgłoszone przypadki przestępstw oraz przejawów dyskryminacji na tle wyznaniowym - mówi dr Agnieszka Wyrąbkiewicz, odpowiedzialna za Mapę Naruszeń na stronie LWR.

- Narzędzie jest stale aktualizowane, by dokładnie obrazować bieżącą sytuację w Polsce. Pozwala to na zdiagnozowanie i rozpoznanie pełnej skali zjawiska naruszania wolności sumienia i wyznania, co umożliwia z kolei jego monitorowanie, podjęcie odpowiednich działań prewencyjnych oraz wdrożenie skutecznych mechanizmów reagowania. Rzetelne dane zebrane na mapie, zweryfikowane przez sztab ekspertów, służą upowszechnieniu wiedzy z zakresu dyskryminacji ludzi wierzących w Polsce oraz kształtowaniu i propagowaniu postaw społecznych i obywatelskich - dodaje.

Na tej mapie znajdziemy odnotowane także wydarzenia z terenu naszej diecezji, które eksperci zakwalifikowali jako naruszające wolność religijną bądź będące przejawem nietolerancji. Naszych diecezjalnych pinezek na mapie jest w tej chwili 18.

Są wśród nich zarówno zakłócenie celebracji Mszy św. w Dąbrowie Tarnowskiej z maja 2020 roku, jak i podobne zakłócenie Mszy św. z Nowego Sącza ze stycznia 2021 roku. Najwięcej jest jednak aktów wandalizmu wymierzonych w obiekty materialne, symbole religijne, wyznaniowe. 

Na mapie znajdziemy m.in. dewastację figury Matki Bożej w Bochni w parku Uzbornia z maja 2021 roku, dewastacja figur Matki Bożej w Lewniowej i Gnojniku. Ale też np. kradzież dzwonu z kaplicy w Białej k. Tarnowa. Na mapę także trafił akt wandalizmu z Tarnowa, kiedy ktoś zniszczył ogrodzenie cmentarza żydowskiego. 

W 2019 roku ONZ ustanowiło 22 sierpnia jako Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze Względu na Religię lub Wyznanie. Głównym wyrazem solidarności z ofiarami przemocy jest podświetlenie budynków czy obiektów użyteczności publicznej na czerwono. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.laboratoriumwolnosci.pl