Mamy tu adres zamieszkania

Karol Litwa

|

GOSC.PL

publikacja 26.08.2022 15:59

Bp Andrzej Jeż pobłogosławił ponad cztery tysiące pielgrzymów Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej, którzy zakończyli 9-dniową wędrówkę na Jasną Górę.

Do pielgrzymów dołączyli też inni diecezjanie. Do pielgrzymów dołączyli też inni diecezjanie.
Paulina Sterkowiec

Mszą św. na jasnogórskich wałach zakończyła się 25 sierpnia 40. Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę. Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Jeż, a koncelebrowali ją biskupi pomocniczy diecezji tarnowskiej: Artur Ważny, Leszek Leszkiewicz i Stanisław Salaterski, biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz oraz liczne grono kapłanów.

W kazaniu biskup Jeż mówił o tajemnicy zmartwychwstania Chrystusa, która przemienia zlęknionych uczniów w odważnych głosicieli Dobrej Nowiny. Podkreślał również, że nawet jeśli wydaje nam się, że nie mamy gdzie wracać, że nie mamy prawdziwego domu pełnego miłości, to u Pani Częstochowskiej zawsze mamy stały adres zamieszkania. - Cokolwiek się dzieje w naszym życiu zawsze mamy możliwość powrotu do Niej, do Jej domu - tłumaczył biskup.

Wskazywał, że często marnujemy nasze talenty i umiejętności, bo nie mamy w życiu celu. Brakuje nam też zdolności osądzenia, co jest dobre, a co złe. Tymczasem naszym drogowskazem powinien być Chrystus. - To jest dla nas punkt odniesienia i oparcia. Tylko w Nim możemy odczytać prawdziwy obraz siebie i właściwie zaadresować swoje życie. Tylko On może nam pomóc rozwinąć naszą duszę. Bez mocnego kręgosłupa duchowego skręci się kark albo padnie się łupem łatwizny życiowej. Żeby dobrze wybierać, trzeba znać swoje korzenie. Te nasze najważniejsze są w Bogu, ale także w rodzinie, w narodzie, w jego historii i tradycji, wartościach, które przez pokolenia kształtowały wielkich ludzi, świętych ludzi - mówił bp Jeż.

- Jeżeli więc nie chcemy pozostać na drugiej stronie lądu, gdzie jest stary, zniszczony skutkami grzechu pierworodnego świat, zagubiony dzisiaj przez różnego rodzaju konflikty, także zbrojne, i chaos w dziedzinie moralnej, brak fundamentów podstawowych, życiowych, jeżeli pozostaniemy po tamtej stronie śmierci, na tamtym brzegu i nie wyruszymy z Chrystusem zmartwychwstałym na nowy brzeg w Kościele, wtedy próżna jest nasza wiara, próżny jest nasz wysiłek, nasza praca, nasza nauka, trwanie w rodzinie, poświęcenie dla następnych pokoleń - podkreślał kaznodzieja.

Na zakończenie Mszy św. ordynariusz podziękował ks. Zbigniewowi Szostakowi za jego 21-letnią pracę nad organizacją tarnowskiej pielgrzymki. Wręczył też nominację nowemu dyrektorowi Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej ks. Pawłowi Brońskiemu.