Trzeźwi, wolni, posłani

ks. Mateusz Kawa

publikacja 26.09.2022 11:30

25 września po raz 41. do św. Stanisława w Szczepanowie przybyła Diecezjalna Pielgrzymka Apostolatu Trzeźwości.

Trzeźwi, wolni, posłani Uczestnicy pielgrzymki na sumie w sanktuarium w Szczepanowie. ks. Mateusz Kawa

Hasłem pielgrzymi były słowa "Trzeźwi, wolni, posłani".

- Dla wspólnoty Kościoła tarnowskiego przeżywającego V Synod Diecezji, ostatnia niedziela września jest rocznicą przeniesienia relikwii św. Stanisława ze Skałki na Wawel. W tym szczególnym czasie, realizując postanowienia Narodowego Kongresu Trzeźwości, tu, do miejsca narodzin św. Stanisława BM, przybywa 41. Diecezjalna Pielgrzymka Apostolatu Trzeźwości o charakterze przebłagalnym i wynagradzającym za grzechy zniewolenia nałogami i ich tragiczne konsekwencje dla konkretnych osób, rodzin i społeczności - mówił kustosz sanktuarium ks. prał. Władysław Pasiut.

Przypomniał, że papież Franciszek, przed pięciu laty w przesłaniu do uczestników Narodowego Kongresu Trzeźwości napisał ważne i aktualne słowa: „Trzeźwość jest jednym z fundamentalnych warunków szczęśliwego życia człowieka. Jej brak niszczy więź z Bogiem, z Kościołem, niszczy osobę, rodziny, relacje międzyludzkie”.

Uroczystej Mszy świętej o godz. 11 transmitowanej przez Radio RDN, w koncelebrze przybyłych kapłanów, przewodniczył ks. dr. hab. Jan Bartoszek – dyrektor Radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. Kaznodzieja w homilii podkreślał wielkość św. Stanisława, który był zawsze wierny Ewangelii Chrystusa.

- 950 lat mija w tym roku kiedy to św. Stanisław wywodzący się ze Szczepanowa został biskupem Krakowa. Pamięć o nim nie zamarła. Tylu było bogatych w tym czasie, tylu możnych, tylu dzielnych, a Stanisław stał się najbardziej sławnym. Jakim sposobem przetrwała o nim pamięć? W czym tkwi tajemnica św. Stanisława? Św. Stanisław był wierny Bogu. Był wierny Ewangelii Chrystusowej. Św. Stanisław staje się wierny Bogu do końca, aż do męczeństwa. Wierny Bogu walczy o Jego Prawo - mówił w homilii ks. dr hab. Jan Bartoszek.

Kaznodzieja zwrócił także uwagę na rozwijanie społecznej troski o trzeźwość narodu. - Przyszliśmy dzisiaj do św. Stanisława, patrona ładu moralnego, aby zawierzyć mu jeden z najistotniejszych czynników budujący ład moralny jakim jest trzeźwość. Trzeźwość to wielka idea i trzeba na nią odpowiedzieć w sposób godny, na jaki nas stać jako ludzi XXI wieku. Tą odpowiedzią jest m.in. tegoroczna pielgrzymka, która odbywa się w tym Sanktuarium już po raz 41. pod hasłem: „Trzeźwi, wolni, posłani”. A św. Stanisław jest ojcem ojczyzny, strażnikiem i obrońcą porządku moralnego w narodzie, w rodzinie, w społeczeństwie i w ludzkim sercu. Wierny Bogu, wierny ojczyźnie i wierny człowiekowi. Takiego mamy świętego patrona i idźmy jego śladami - apelował kaznodzieja.

W Sanktuarium św. Stanisława modlitewno-ekspiacyjne czuwanie w intencji trzeźwości, które poprowadzili członkowie diecezjalnych Grup Apostolstwa Trzeźwości rozpoczęło się w sobotę o 21.00 Apelem Jasnogórskim. W niedzielę o 10.15 w Panteonie Świętych i Błogosławionych Diecezji Tarnowskiej w Szczepanowie została odprawiona Droga Krzyżowa, którą poprowadziły rodziny osób uzależnionych.