Przed misyjną kolędą

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 04.10.2022 13:14

W diecezjalnym Domu Formacji Misyjnej im. ks. Jana Czuby w Czchowie odbyło się spotkanie formacyjne dla osób przygotowujących przedsięwzięcie kolędników misyjnych w parafiach.

Uczestnicy warsztatów. Uczestnicy warsztatów.
Wydział Misyjny

W diecezjalnym Domu Formacji Misyjnej im. ks. Jana Czuby w Czchowie 1 października miało miejsce coroczne misyjne spotkanie formacyjne dla osób przygotowujących przedsięwzięcie kolędników misyjnych w parafiach.

Wzięli w nim udział osoby świeckie i księża. Gościem spotkania, a zarazem uczestnikiem, był ks. Michał Rachwalski, były misjonarz w Republice Środkowoafrykańskiej, który przez kilka lat realizował projekt zapoczątkowany w 2001 r. przez ks. Stanisława Wojdaka - "Nasze dzieci z Bimbo".

Projekt dotyczy sierot i półsierot jako "dzieci ulicy", a kolędnicy misyjni diecezji tarnowskiej wsparli go na przestrzeni ostatnich 21 lat na sumę 886,5 tys. zł.

Kolędnicy misyjni to przedsięwzięcie, które w diecezji tarnowskiej realizowane jest od 1993 roku. To małe grupy dziecięce lub młodzieżowe składające się przeważnie z pięciu osób, które w okresie Bożego Narodzenia odwiedzają parafian w ich domach i mieszkaniach. Kolędnicy ubrani są w stroje nawiązujące do postaci z betlejemskiego Żłóbka oraz do mieszkańców krajów, gdzie posługują tarnowscy misjonarze.

Przychodzą oni z życzeniem bożonarodzeniowym, a jednocześnie wykonują scenkę, w której uświadamiają otwierającym domy, że Jezus przyszedł na świat dla wszystkich, a wielu Go jeszcze nie poznało. Wśród nich są dzieci, którym kolędnicy pragną pomagać. Ta pomoc, dzięki ofiarom zbieranym przez nich, przekazywana jest tarnowskim misjonarzom zgłaszającym do realizacji różne projekty, dotyczące głównie codziennego życia najmłodszych, o których wspomniani misjonarze się troszczą.

Każdego roku dwadzieścia kilka tysięcy kolędników odwiedza ponad sto pięćdziesiąt tysięcy mieszkań i domów tarnowskiej diecezji, zostawiając w nich pamiątki swojej wizyty. Po okresie Bożego Narodzenia kolędnicy licznie uczestniczą w spotkaniu, które w obecności biskupa jest oficjalnym zakończeniem kolędowania.