Grybów. Bazylika wcale nie mniejsza

ks. Zbigniew Wielgosz ks. Zbigniew Wielgosz

publikacja 27.11.2022 10:34

Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej świętował 100. rocznicę konsekracji i 10. rocznicę podniesienia do godności bazyliki.

Kardynał po raz pierwszy odwiedził Grybów. Kardynał po raz pierwszy odwiedził Grybów.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył w sobotę 26 listopada Mszy św. w bazylice św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie z okazji 100. rocznicy jej konsekracji oraz 10. rocznicy nadania kościołowi papieskiego tytułu.

W homilii podkreślił piękno grybowskiej świątyni, która wyróżnia miasto i stanowi dominujący element jego pejzażu. Zwrócił jednak uwagę na symboliczną i duchową wartość kościoła. - Mówi o nich wieża, która wznosi się wysoko, aby wskazywać ludziom drogę do Boga. W tej bowiem świątyni rozpoczyna się ona od chrztu świętego, umacnia przez sakramenty, słuchanie słowa Bożego i wspólne wyznawanie wiary - mówił kard. Dziwisz.

Nawiązując do 10. rocznicy ogłoszenia kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej bazyliką mniejszą, kardynał podkreślił, że ten tytuł łączy grybowską świątynię z Rzymem i Ojcem świętym. W tym kontekście kaznodzieja mówił o znaczeniu św. Jana Pawła II dla Polski.

- Św. Jan Paweł II zbliżył Polskę do świata i świat do Polski. Dzięki jego posłudze ludzie dowiadywali się o naszym kraju, jego historii, kulturze. Do dzisiaj przyjeżdżają do nas zewsząd, aby naocznie poznać ojczyznę papieża Polaka. Jest wielką zasługą Jana Pawła II obecne znaczenie naszej ojczyzny na arenie międzynarodowej - mówił kardynał.

Uczniowie szkoły nr 2 w Grybowie otrzymali obraz św. Jana Pawła II, podarowany przez ks. prał. Jana Główczyka z Rzymu.   Uczniowie szkoły nr 2 w Grybowie otrzymali obraz św. Jana Pawła II, podarowany przez ks. prał. Jana Główczyka z Rzymu.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Po Mszy św. wieloletni sekretarz św. Jana Pawła II pobłogosławił nauczycieli, rodziców i uczniów szkoły podstawowej nr 2 w Grybowie, która obrała sobie papieża Polaka za patrona.

Msza św. pod przewodnictwem kard. Dziwisza była kulminacyjnym punktem jubileuszowych obchodów. Z okazji przypadających rocznic w Muzeum Parafialnym została przygotowana wystawa o dziejach grybowskiego kościoła. Uczestnicy sobotniej uroczystości mogli też wysłuchać wykładu ks. prał. Ryszarda Soroty, kustosza bazyliki, na temat budowy świątyni. W głównym dniu jubileuszu odbył się też koncert muzyczny.